Zima na Podkarpaciu

Piękna zima w Kolbuszowej na Podkarpaciu. Nasz czytelnik dokonał pomiaru grubości pokrywy śnieżnej i jego ekierka wskazała nieco ponad 15 cm. Od jutra odwilż, za sprawą której widoki będą coraz mniej zimowe.

Zima w Kolbuszowej w woj. podkarpackim. Fot. Czytelnik.
Zima w Kolbuszowej w woj. podkarpackim. Fot. Czytelnik.

30 trąb wodnych u wybrzeży Grecji

Niesamowity spektakl można było zobaczyć w rejonie greckiej wyspy Korfu. W krótkim czasie pojawiło się tam aż 30 trąb wodnych. 7 z nich możecie zobaczyć na jednym zdjęciu. Trąby wodne to morski odpowiednik trąb powietrznych (tornad). W przeciwieństwie do tornad lądowych są słabsze i na ogół pokonują niewielkie odległości. Mogą stanowić zagrożenie dla jednostek pływających.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Giannis Gasteratos / Stavros Dafis.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Giannis Gasteratos / Stavros Dafis.

Nadciąga grypa amerykańska

Sanepid ostrzega, że w najbliższych tygodniach do Polski dotrze wirus grypy AH3N2 pochodzący z USA, gdzie zmarło w wyniku niego już kilkanaście osób, w tym dzieci. Profilaktyka jest identyczna, jak w przypadku zwyczajnej grypy. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w tym sezonie na grypę zachorowało już ponad 300 tysięcy Polaków. Szczyt zachorowań przypadnie na luty i marzec.

Fot. Wikipedia / Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library.
Fot. Wikipedia / Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library.

Zdjęcie dnia: Okno na Wrocław

Podziwiając Wrocław z wieżowca Sky Tower, gdzie na wysokości 200 metrów znajduje się najwyżej położony taras widokowy, koniecznie trzeba spojrzeć na południowy zachód, gdzie ujrzymy Ślężę. Z łatwością zidentyfikujemy także Bazylikę św. Elżbiety Węgierskiej, Archikatedrę, Kościół św. Wojciecha i wiele innych wrocławskich zabytków.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Chiny zbudują "gwiazdę śmierci" i oczyszczą ziemską orbitę ze śmieci

Co to dużo mówić, ziemska orbita to jedno wielkie wysypisko śmieci. Wiele prywatnych film, a nawet agencji kosmicznych, od dawna próbuje opracować plan oczyszczenia najbliższej nam przestrzeni kosmicznej, aby latające w niej śmieci nie doprowadziły kiedyś do uszkodzenia rakiet, satelitów czy nawet Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, bo wtedy może mieć to tragiczne konsekwencje.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Szacuje się, że w tej chwili znajduje się tam aż 170 milionów obiektów większych niż 1 milimetr i 700 tysięcy większych niż 1 centymetr, które przemieszczają się z prędkością nawet 8 km/s... Zobacz cały artykuł

Spadło nawet 30 cm śniegu

Opady śniegu, które przeszły wczoraj nad południową Polską, były miejscami bardzo obfite. W Rzeszowie spadło aż 15 cm białego puchu, a wysoko w Tatrach do 30 cm. Lokalne drogi w województwie śląskim, małopolskim i podkarpackim mogą być z tego powodu nieprzejezdne. Opady już ustają, a rozpoczynająca się jutro odwilż sprawi, że śnieg szybko się będzie roztapiać. W Tatrach rośnie zagrożenie lawinowe.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dziura w chmurach nad Warszawą

Na zdjęciu satelitarnym możecie zobaczyć dziurę w zwartej pokrywie chmurowej, która zalegała od rana nad Warszawą.

Zdjęcie satelitarne w dniu 22 stycznia 2018 o godzinie 10:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 22 stycznia 2018 o godzinie 10:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Powłoka pękła, a niebo rozpogodziło się. Korzystajmy ze słoneczka, bo ostatnio jest go, jak na lekarstwo.

Fot. lookcam.com

Niebiesko-Krwawy Super Księżyc. O co chodzi z tym zjawiskiem?

Pół świata szaleje na punkcie zjawiska astronomicznego, którym za kilka dni będzie można się zachwycać na niebie, a nazywane jest Niebiesko-Krwawym Super Księżycem. O co chodzi z tym fenomenem i czy my również go zobaczymy?

Fot. pxhere.
Fot. pxhere.

Wieczorem 31 stycznia będzie można zobaczyć na niebie niecodzienne zjawisko astronomiczne. Amerykanie mówią o nim "Super Blue Blood Moon", co przetłumaczyć można jako "Niebiesko-Krwawy Super Księżyc"... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południowym wschodzie kraju nadal występują słabnące opady śniegu. Od zachodu i południa niebo systematycznie przejaśnia się i rozpogadza. Na pozostałym obszarze jest pochmurno. Wiatr wieje słabo z kierunków wschodnich. Temperatura wynosi od minus 8 stopni na północnym wschodzie do minus 1 stopnia przy granicy z Niemcami.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Polacy uwięzieni w Dolomitach

Potężne śnieżyce przechodzą nad włoskimi Dolomitami, gdzie ferie zimowe spędza wielu polskich turystów. Kurorty położone w Trydencie i Górnej Adydze są odcięte od świata. Władze wprowadziły zakaz poruszania się po drogach z powodu bardzo wysokiego zagrożenia lawinowego. W ciągu kilkudziesięciu godzin spadło tam do metra świeżego śniegu. Tak wyglądają krajobrazy we włoskiej części Alp:

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Giovanni Pagliuca.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Giovanni Pagliuca.

Gdynia zimą z lotu ptaka

Zabieramy Was w lot nad Gdynią w środku zimy. Zobaczcie, jak jest pięknie.

Zima zaatakowała na Wyspach

W wielu regionach Wielkiej Brytanii ochłodziło się i spadł śnieg. Wiele dróg było w weekend nieprzejezdnych, zarówno z powodu oblodzenia i zaśnieżenia, jak i podtopień i osunięć ziemi. Jak podali brytyjscy meteorolodzy, w miejscowości Dalwhinnie temperatura spadła do minus 13,5 stopnia. Tak zimnej nocy nie było na Wyspach od 2 lat. W najbliższych dniach Brytyjczyków czeka spore ocieplenie, ale też ulewne deszcze i porywisty wiatr. Tak wyglądały w weekend ulice Newcastle:

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli obniżać się. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa (lekko podwyższone) na zachodnim Pomorzu do 1021 hPa (wysokie) na Podlasiu i Mazowszu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Czy tu mieszka Pani Zima?

Nie, to tylko przepięknie oblepiony śniegiem i lodem, nawianymi przez huraganowy wiatr, budynek obserwatorium astronomicznego w masywie Gran Sasso d’Italia we włoskiej Abruzji.

Fot. Associazione Respira il Gran Sasso / Facebook / Meteo Aquilano / Francesco De Angelis.
Fot. Associazione Respira il Gran Sasso / Facebook / Meteo Aquilano / Francesco De Angelis.

Zdjęcie dnia: Zima nad morzem

Spacerowaliście kiedyś po ośnieżonej plaży? Zima w gdańskim Brzeźnie jest piękna.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Noc przyniesie srogi mróz

Na północnym wschodzie kraju zapowiada się naprawdę mroźna noc i poranek. Termometry na Mazurach i Podlasiu pokazać mogą do minus 15 stopni, a przy gruncie do minus 20 stopni. Nieco mniejszego mrozu spodziewamy się na Warmii, północnym i wschodnim Mazowszu i północnej Lubelszczyźnie, gdzie temperatura spadnie do minus 10 stopni. Na zachodzie i południu kraju mróz nie powinien przekraczać minus 5 stopni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Gigantyczny sztorm na Pacyfiku

Gigantyczny sztorm nawiedził wybrzeża północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. 10-metrowe fale wdzierały się na ląd zalewając ulice miast. Niestety, nie obyło się bez ofiar. 47-letni Meksykanin ryzykując życie próbował sfotografować fale. Jedna z nich z takim impetem uderzyła w taras widokowy, że go porwała. Mężczyzna utonął. Siła sztormu była tak duża, że czułe sejsmometry odnotowały wstrząsy ziemi.

Tak pięknie dron ratuje życie nastolatków, których porwało morze

Z każdym rokiem powstają coraz to nowe pomysły na zastosowania dla dronów. Wykorzystywane są one już do dostarczania żywności i towarów, wykonywania zdjęć i filmów z powietrza, patrolowania różnych obiektów i niesienia pomocy.

Fot. YouTube / Little Ripper Life Saver.
Fot. YouTube / Little Ripper Life Saver.

Patrolujący wybrzeże bezzałogowiec w ciągu zaledwie 70 sekund o odebrania sygnału S.O.S. dotarł do chłopców porwanych przez morze i zrzucił im ponton ratunkowy, dzięki czemu przeżyli. Cała akcja została sfilmowana... Zobacz nagranie

Jakuck w potwornym mrozie

Tak wygląda spacer ulicami rosyjskiego Jakucka, gdy temperatura spada poniżej minus 50 stopni.

Fryderyka uderzyła po kieszeni

Firmy ubezpieczeniowe poinformowały, że niż Fryderyka może je kosztować nawet 600 milionów euro, w tym 500 milionów w Niemczech i 100 milionów w Holandii. Pod względem kosztów tak silnego zimowego sztormu nie było w Europie od 2007 roku, a więc od czasu pamiętnego Cyryla. Fryderyka pozbawiła życia 11 osób, a kolejnych kilkadziesiąt osób zostało rannych. Zobaczcie, jak wiało na plaży w Holandii:

dalej