FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Góry Izerskie zyskują coraz większą popularność wśród turystów, ponieważ jest to jedno z najbardziej odludnych, najzimniejszych i najciemniejszych miejsc w Polsce. Przystępne dla każdego, nawet rowerzysty, szlaki wiodą przez dolinę Izery, pośród lasów i rozległych torfowisk.

Najciekawszym miejscem jest Chatka Górzystów, malowniczo położone schronisko na Hali Izerskiej, które jest najpewniej najbardziej pustelniczym w kraju. Nie ma prądu, wychodek znajduje się na zewnątrz, a wodę pobiera się ze strumienia. Pracownicy serwują najpyszniejsze w Sudetach naleśniki z bitą śmietaną i borówkami.

Hala Izerska to również jedno z najmniej zanieczyszczonych światłem miejsc w Polsce, gdzie ciemność nocnego nieba jest nawet 40 razy większa od tej widocznej z większych miast. Z tego powodu utworzono tam Izerski Park Ciemnego Nieba. Turyści mogą zachwycać się niezwykle ciemnym niebem usianym milionami gwiazd.

Wyprawę na Halę Izerską najlepiej rozpocząć z parkingu na Polanie Jakuszyckiej, a następnie podążać najpierw szlakiem żółtym, a później zielonym aż do bazy turystycznej Orle, gdzie zaczyna się ścieżka astronomiczna z głazami symbolizującymi wszystkie planety Układu Słonecznego.

Dalsza trasa wiedzie szlakiem czerwonym przez torfowiska, a także brzegi rzeki Izery, nad którymi warto się na chwilę zatrzymać i schłodzić stopy w zimnej wodzie. U kresu szlaku, po pokonaniu 10 kilometrów, można odpocząć na trawiastej polanie przed Chatką Górzystów.

Góry Izerskie

     Autor: Redakcja

Góry Izerskie to jedno z najbardziej odludnych, najzimniejszych i najciemniejszych miejsc w Polsce. Przystępne dla każdego, nawet rowerzysty, szlaki wiodą przez dolinę Izery, pośród lasów i torfowisk. Najciekawszym miejscem jest Chatka Górzystów, malowniczo położone schronisko na Hali Izerskiej, które jest najbardziej pustelniczym w kraju. Nie ma prądu, wychodek znajduje się na zewnątrz, a wodę pobiera się ze strumienia. Zjecie tam najpyszniejsze w Sudetach naleśniki z bitą śmietaną i borówkami.