FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pod żadnym pozorem nie rób tego z deszczówką. Kara sięga 10 tys. zł

Zbieranie deszczówki to świetny pomysł na oszczędności. Jednak, jeśli jej nadmiar zaczniemy wylewać do kanalizacji, to mogą nas spotkać bardzo surowe konsekwencje.

Zbieranie deszczówki ma swoje plusy i minusy. Fot. Pixabay.
Zbieranie deszczówki ma swoje plusy i minusy. Fot. Pixabay.

Zbieranie deszczówki przynosi oszczędności. Taka woda jest darmowa, można ją wykorzystać do podlewania ogrodu, mycia samochodu i spłukiwania toalety. W typowym gospodarstwie domowym z ogrodem pozwala to obniżyć rachunki za wodę o 30-50 procent, co rocznie daje oszczędności rzędu kilkuset złotych.

W dodatku biorąc udział w programie „Mikroretencja” można uzyskać nawet 8 tysięcy złotych dofinansowania do instalacji wodnej. Jednak jeśli już zdecydujemy się zbierać deszczówkę, to pod żadnym pozorem nie można jej wylewać gdzie popadnie.

W Polsce obowiązuje bezwzględny zakaz odprowadzania wód opadowych i roztopowych do kanalizacji sanitarnej. Przepisy jasno wskazują, że system ten przeznaczony jest wyłącznie do ścieków bytowych. Naruszenie tego zakazu traktowane jest jako poważne wykroczenie, za które grożą dotkliwe konsekwencje finansowe i prawne.

Za nielegalne wprowadzanie deszczówki do kanalizacji grozi grzywna nawet do 10 tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach sąd może orzec także karę ograniczenia wolności. Sankcje wynikają z Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Samorządy oraz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne coraz częściej przeprowadzają kontrole posesji. Wykrywają one nielegalne podłączenia rynien i odwodnień za pomocą testów dymowych lub barwników. Kontrole mogą odbywać się bez wchodzenia na prywatny teren.

Wprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej powoduje poważne problemy. Podczas ulewnych opadów system jest przeciążony, co prowadzi do awarii, cofania ścieków i większego obciążenia oczyszczalni. Deszczówka rozrzedza ścieki i zakłóca procesy oczyszczania.

Właściciel nieruchomości, u którego stwierdzono nieprawidłowe odprowadzanie wód opadowych, otrzymuje wezwanie do usunięcia usterki. Niedostosowanie się do nakazu skutkuje wszczęciem postępowania i nałożeniem kary. Decyzja o karze należy do właściwego organu lub sądu.

Legalne możliwości zagospodarowania deszczówki obejmują montaż zbiorników retencyjnych, oczek wodnych, ogród deszczowy lub podłączenie do kanalizacji deszczowej, jeśli taka istnieje w danej gminie. W niektórych przypadkach wymagane jest pozwolenie wodnoprawne.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news