Europa stanęła w obliczu największej suszy od wielu lat. Nie tylko w Polsce od jesieni ubiegłego roku sumy opadów są ekstremalnie niskie. Padające obecnie deszcze niosą nadzieję na złagodzenie niedostatku opadów, jednak aby suszę całkowicie zażegnać potrzeba wielu mokrych miesięcy.
Jeśli w najbliższych tygodniach poziom wód w rzekach i głęboko pod powierzchnią ziemi nadal będzie skrajnie niski, to nie można wykluczyć, że niektóre gminy, gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza, wprowadzą restrykcje wodne, jak miało to miejsce w poprzednich suchych latach.
Zakaz częstych kąpieli i mycia samochodów
Na takie właśnie oszczędzanie cennej wody pitnej zdecydowały się władze Szkocji, gdzie trwa największa susza od 1964 roku. Z powodu długotrwałego panowania suchych wyżów barycznych sumy opadów są skrajnie niskie wobec normy wieloletniej.
Szkocja, która jest jednym z najbardziej wilgotnych regionów Europy, nie może teraz marnować nawet kropli wody. Władze wystosowały do mieszkańców szereg zaleceń. Zaapelowano o rzadsze i krótsze prysznice oraz podlewanie roślin konewką zamiast wężem ogrodowym
Używanie pralek i zmywarek powinno się odbywać tylko, gdy będą one pełne, a myć samochody należy jedynie z użyciem wiadra i gąbki, a nie szlauchu. Należy też unikać napełniania przydomowych basenów i jakiegokolwiek marnowania wody.
Sytuacja jest poważna, ponieważ średni poziom napełnienia zbiorników wodnych, z których woda pitna jest dostarczana wodociągami do ludności, jest o 10 procent niższy niż wynosi norma dla tej pory roku. Z każdym dniem wody jest coraz mniej.

Szare plamy na mapie Polski. Te miejsca są najbardziej zagrożone
W niektórych regionach Szkocji problemy z wodą są na tyle duże, że woda do mieszkańców jest dowożona cysternami. Jeśli nie nadejdą obfite i częste deszcze, to podobnie może być w kolejnych miejscowościach.
Restrykcje wodne także na południu Francji
Jeszcze poważniejsze ograniczenia w zużywaniu wody obowiązują na południowym zachodzie Francji. W departamencie Pireneje Wschodnie z powodu historycznej suszy, która nie ustępuje od 3 lat, na mieszkańców nakłada się poważne kary finansowe.
W 77 gminach zakazane jest mycie samochodów, podlewanie ogrodów lub boisk sportowych. Nie można również napełniać basenów. Restrykcje zostały po raz kolejny przedłużone o miesiąc, a to oznacza, że będą obowiązywać co najmniej do końca czerwca.
Źródło: TwojaPogoda.pl / BBC.