Hawaje, nazywane rajskimi wyspami, są usiane wulkanami, które co jakiś czas zmieniają archipelag w prawdziwe piekło. Na największej wyspie od ponad 40 lat daje o sobie znać wulkan Kilauea, który w ostatnim czasie wyrzucał lawę na wysokość nawet 200 metrów.
Takich spektakli było już w minionych tygodniach kilkanaście. Za każdym razem fontanny lawy tryskały od kilku godzin do nawet kilku dni. Pomiędzy kolejnymi erupcjami miały miejsce przerwy trwające od mniej niż doby do nawet 12 dni.
Do Parku Narodowego Wulkany Hawajów na wyspie Hawaii ściągają turyści z całego świata. Każdy chce zobaczyć fontanny lawy, zwane lavanado, na własne oczy, oczywiście z bezpiecznej odległości. Ci majętniejsi obserwują żywioł z pokładu śmigłowca.
Mesmerizing video from #Kilauea's episode 12. Both north & south vents were active when the video was taken on Mar 5. Lava fountains jetted to 300 ft (90 m). Episode 12 ended later that day but given current rates of reinflation, a new episode is expected in the next 4-6 days. pic.twitter.com/g3RgDQAI4u
— USGS Volcanoes🌋 (@USGSVolcanoes) March 7, 2025
Chociaż sama erupcja nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, to jednak za każdym razem, gdy wulkan emituje trujące wyziewy, zaleca się pozostanie w domach oraz zamykanie okien i drzwi, a w skrajnych przypadkach noszenie specjalnych masek filtrujących.
Kilauea to niezwykły wulkan
Kaldera Kīlauea na szczycie wulkanu ma około 4 kilometrów długości i 3 kilometry szerokości, a w jej wnętrzu znajduje się krater Halemaʻumaʻu, który często wypełnia się jeziorem lawy, co przypomina widok rodem z innej planety.
Od początku ciągłych erupcji w 1983 roku lawa spływająca do oceanu, ochładzająca się i twardniejąca, powiększyła już powierzchnię wyspy o ponad 200 hektarów. Sam wulkan wynurzył się z Pacyfiku ponad 200 tysięcy lat temu.

Największa ewakuacja w historii Włoch. Milion ludzi będzie musiało uciekać
Podczas najbardziej intensywnej erupcji w 2018 roku lawa zaczęła się rozlewać po okolicy, niszcząc drogę, obszary zielone i ponad 700 domów.
Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS.