Olbrzymie cięcia budżetowe, które rozpoczęły się przed miesiącem w USA, dotknęły też amerykańską Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), która na całym świecie zatrudnia 12 tysięcy pracowników, w tym ponad 6 tysięcy naukowców i inżynierów.
Zwolnienie 880 pracowników zarządził Elon Musk, który pełni rolę szefa Departamentu Efektywności Rządowej (DOGE), mającej na celu redukcję wydatków federalnych poprzez cięcia finansowania i odchudzenie zatrudnienia.
W skład NOAA wchodzi też Krajowa Służba Pogodowa (NWS), która jest amerykańskim odpowiednikiem polskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Odpowiada za publikację prognoz i analiz meteorologicznych oraz wydawanie ostrzeżeń przed gwałtownymi zjawiskami.

Od Talesa z Miletu po superkomputer. Poznaj historię prognozy pogody w Światowy Dzień Meteorologii
Nie brakuje więc opinii, że miliony Amerykanów stracą informację o pogodzie i czyhających na nich zagrożeniach. Jednak osoby z otoczenia Elona Muska, których zadaniem jest restrukturyzacja agencji meteorologicznej, twierdzą, że meteorolodzy zarabiali kokosy na zmyślonych prognozach i bajkach o zmianach klimatu.
Ile zarabiają meteorolodzy w USA?
Sprawdziliśmy więc, ile prawdy jest w tym, że meteorolodzy w USA bardzo dobrze zarabiają. Jak się okazuje, zarobki zależą od kilku czynników, w tym poziomu doświadczenia, miejsca pracy (sektor publiczny lub prywatny, media), lokalizacji geograficznej oraz specjalizacji.
Meteorolodzy zatrudnieni w Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) zarabiają według skali płac federalnych, a więc w przeliczeniu od 21 do 38 tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od stażu i lokalizacji.
Z kolei według danych Biura Statystycznego Pracy (BLS) średnia roczna pensja meteorologów w USA, także tych nie pracujących w NOAA, w 2025 roku wynosi od 7 do 7,5 tysiąca dolarów miesięcznie, czyli w przeliczeniu 28-30 tysięcy złotych miesięcznie.
Początkujący meteorolodzy z tytułem licencjata i minimalnym doświadczeniem mogą zarabiać od 16 do 21 tysięcy złotych miesięcznie. Z 5-10 latami doświadczenia zarobki wzrastają do 25-33 tysięcy złotych miesięcznie.
Z kolei doświadczeni specjaliści, np. w NOAA czy sektorze prywatnym, mogą zarabiać powyżej 38 tysięcy złotych miesięcznie, zwłaszcza jeśli mają doktorat lub specjalizują się w modelowaniu klimatycznym.

W jaki sposób elektroniczna stacja pogodowa dokonuje pomiarów i przewiduje aurę?
Firmy konsultingowe, lotnicze czy energetyczne płacą lepiej, od 27 do 43 tysięcy złotych miesięcznie, zwłaszcza w dużych miastach. Prezenterzy pogody w telewizji zarabiają od 20 tysięcy złotych w mniejszych stacjach do ponad 50 tysięcy złotych miesięcznie na dużych rynkach medialnych.
Ile zarabiają meteorolodzy w Polsce?
W Polsce zarobki na stanowisku meteorologa są co najmniej 4-krotnie niższe, od tych w USA. Wynika to z różnic w poziomie życia, kosztach utrzymania i budżetach przeznaczanych na naukę oraz usługi meteorologiczne.
Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto dla meteorologów w Polsce waha się od 4 do 7 tysięcy złotych brutto. Po odliczeniu podatków i składek (ZUS, NFZ), daje to kwotę netto w przedziale od 3 do 5 tysięcy złotych miesięcznie na rękę.
Początkujący meteorolodzy, np. asystenci w stacjach meteorologicznych czy w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), zarabiają od 2,5 do 4 tysięcy złotych netto miesięcznie, w zależności od wymiaru etatu.
Osoby z 5-10 latami doświadczenia, np. specjaliści lub starsi meteorolodzy, mogą liczyć na 4-7 tysięcy złotych netto miesięcznie. Doświadczeni meteorolodzy na stanowiskach kierowniczych lub z unikalną specjalizacją (np. meteorologia lotnicza, badania klimatyczne) mogą zarabiać powyżej 7 tysięcy złotych netto miesięcznie.
Źródło: TwojaPogoda.pl