Słońce widoczne jest jedynie w ciągu dnia, ponieważ oświetla powierzchnię Ziemi. Gdy znajduje się pod horyzontem panują ciemności. Noc należy do Księżyca, jednak nie zawsze tak jest. W przeciwieństwie do Słońca, można go obserwować zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.
Księżyc widoczny w samym środku dnia
Dzieje się tak dlatego, że Księżyc obiega Ziemię raz na niecały miesiąc. Zmieniając swoją pozycję względem Słońca jego tarcza jest przez niego oświetlana z różnych kierunków. Stąd też zmieniają się jego fazy, od nowiu przez pierwszą kwadrę i pełnię po ostatnią kwadrę i kolejny nów.

W nowiu Słońce oświetla niewidoczną z Ziemi część Księżyca, a jako, że ma to miejsce od tyłu, to dla naszych oczu jest niewidoczny. Podczas obu kwadr jest oświetlany z boku, więc jasna jest tylko połowa jego tarczy. Z kolei w pełnię Słońce oświetla go w całości, bo znajduje się za naszymi plecami, pod horyzontem.
Księżyc może więc wschodzić i zachodzić o każdej porze doby, zarówno w nocy, jak i w dzień. W okolicach pierwszej kwadry możemy go zobaczyć popołudniami. Podczas pełni jest on widoczny przed zmrokiem i przed świtem, a przy ostatniej kwadrze przed południem i w południe.

Wielki pożar na niebie i ludzie popadający w szaleństwo. Znak apokalipsy
Jego widoczność jest oczywiście związana z zachmurzeniem nieba. Gdy chmur nie ma wcale lub jest ich niewiele, a powietrze jest przejrzyste, to z dostrzeżeniem Księżyca nawet w samym środku dnia nie ma żadnego problemu.
Źródło: TwojaPogoda.pl