FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak naprawdę są tylko cztery kontynenty, a nie siedem. Oto dowód

Najczęściej przyjmuje się, że kontynentów jest siedem, ale ze względów geograficznych i historycznych bywa, że mówi się o sześciu, pięciu, a nawet tylko o czterech kontynentach. Jak to możliwe?

Ile jest kontynentów? Fot. Pixabay.
Ile jest kontynentów? Fot. Pixabay.

Europa i Azja, dzielone na dwa kontynenty, tak naprawdę są ze sobą połączone stanowiąc jeden ląd, czyli Eurazję. Geografowie wytyczyli umowną granicę, która ma kilka wariantów, a w tym najpopularniejszym ciągnie się od gór Ural aż po Cieśninę Bosfor.

Eurazja z kolei łączy się z Afryką, tworząc Afroeurazję, zwaną też Starym Światem. Superkontynent zamieszkały jest przez blisko 6 miliardów ludzi i zajmuje powierzchnię ok. 75 milionów kilometrów kwadratowych, zajmując 15 procent powierzchni Ziemi.

Europa, Azja i Afryka tworzą jeden kontynent, czyli Stary Świat. Fot. Wikipedia.

Eurazję od Afryki oddziela Kanał Sueski w Egipcie, jednak jest to sztucznie stworzona konstrukcja, którą można pokonać na nogach. Podobnie jest w przypadku obu Ameryk, które przedzielone są Kanałem Panamskim, w rzeczywistości tworząc jeden ląd.

Ostatnie dwa kontynenty położone są oddzielnie. To Australia i Antarktyda. W ten sposób pod względem możliwości przejścia suchą stopą, można wyróżnić zaledwie cztery kontynenty. Są jednak wersje, że kontynentów jest więcej, od pięciu do siedmiu.

Europę łączy się lub nie z Azją, ale Afryka zawsze jest traktowana osobno pod względem geologicznym i kulturowym. Podobnie oddziela się od siebie dwie Ameryki, różniące się chociażby łańcuchami górskimi.

Tymczasem Antarktyda w rzeczywistości kontynentem nie jest, bo pod czapą lodową spoczywa archipelag wysp, a nie olbrzymi stały ląd. Jednak z geologicznego punktu widzenia jest zupełnie odwrotnie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Nature.

prognoza polsat news