FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

We wtorek na Ziemię spadną kawałki komety Enckego. Może dojść do pożarów

Szykuje się niezwykły spektakl. Fragmenty komety Enckego zaczną się spalać w ziemskiej atmosferze, przecinając niebo w postaci kul ognia. Jednak niektóre z nich mogą spaść na Ziemię. W ostatnich latach wywoływały pożary.

Bolidy mogą przeciąć niebo. Fot. Pixabay.
Bolidy mogą przeciąć niebo. Fot. Pixabay.

12 listopada Ziemia przejdzie przez najgęstszą część strumienia gruzu pozostawionego przez kometę Enckego. Niewielkie okruchy pozostawią po sobie ślad na niebie, jednak te większe skały mogą nie spłonąć w całości i spaść we fragmentach na ziemię.

Tauryda źródłem katastrofy tunguskiej?

Radiant tego roju, a więc miejsce skąd wydają się wylatywać meteory, zlokalizowany jest w gwiazdozbiorze Byka, w pobliżu Plejad. Należy go szukać na prawo od Jowisza. Wieczorem konstelacja znajduje się dość nisko nad wschodnim horyzontem, a około północy wysoko na niebie południowym.

Mimo, że strumień nie jest zbyt obfity, bo zazwyczaj generuje zaledwie kilka meteorów w ciągu godziny, to jednak często materiał jest na tyle duży i wchodzi w ziemską atmosferę na tyle powoli, aby dać wspaniały spektakl.

Każdego roku Taurydy przynoszą przeloty oślepiających bolidów w różnych regionach świata. Naukowcy nie wykluczają, że to właśnie większa skała z południowej części roju mogła w 1908 roku spowodować słynną katastrofę tunguską na Syberii.

Tauryda spadła na dom i wywołała pożar

O tym, że nie są to tylko czcze słowa, przekonali się w 2022 roku mieszkańcy północnej Kalifornii. Najpierw na niebie nad całą zachodnią częścią USA widoczna była kula ognia, której towarzyszyły kilkukrotne błyski i grzmoty.

Kosmiczna skała runęła na dom Dustina Procity w hrabstwie Nevada. Domownik słuchał wtedy muzyki siedząc na kanapie. Nagle usłyszał huk. Gdy poszedł sprawdzić, co się stało, zobaczył płonące wejście do domu i przedpokój.

Zdołał tylko chwycić psa i wybiec na zewnątrz. Pożar rozprzestrzeniał się tak szybko, że mężczyzna nie zdołał już wrócić po drugiego pupila, który spłonął żywcem. Zanim przyjechali strażacy, z domu zostały zgliszcza.

Ryzyko wynosi 1 do 4 miliardów

Szacuje się, że za sprawą meteoroidów do ziemskiej atmosfery dociera każdej doby niemal 300 ton kosmicznej materii, w większości niezauważonej, bo z dala od miejsc zamieszkanych. Część z niej spada w formie meteorytów.

Ryzyko, że meteoryt runie na budynek wynosi zaledwie 1 do 4 miliardów, a jednak się to zdarza. W nadchodzących dniach prawdopodobieństwo takiego zdarzenia wzrośnie, i to na całym świecie. Niestety, nie możemy się przed tym obronić.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news