12 listopada Ziemia przejdzie przez najgęstszą część strumienia gruzu pozostawionego przez kometę Enckego. Niewielkie okruchy pozostawią po sobie ślad na niebie, jednak te większe skały mogą nie spłonąć w całości i spaść we fragmentach na ziemię.
Tauryda źródłem katastrofy tunguskiej?
Radiant tego roju, a więc miejsce skąd wydają się wylatywać meteory, zlokalizowany jest w gwiazdozbiorze Byka, w pobliżu Plejad. Należy go szukać na prawo od Jowisza. Wieczorem konstelacja znajduje się dość nisko nad wschodnim horyzontem, a około północy wysoko na niebie południowym.
Mimo, że strumień nie jest zbyt obfity, bo zazwyczaj generuje zaledwie kilka meteorów w ciągu godziny, to jednak często materiał jest na tyle duży i wchodzi w ziemską atmosferę na tyle powoli, aby dać wspaniały spektakl.
Co się zdarzyło nad brzegiem Tunguski? Rozwiązanie zagadki sprzed 110 lat coraz bliżej
Każdego roku Taurydy przynoszą przeloty oślepiających bolidów w różnych regionach świata. Naukowcy nie wykluczają, że to właśnie większa skała z południowej części roju mogła w 1908 roku spowodować słynną katastrofę tunguską na Syberii.
Tauryda spadła na dom i wywołała pożar
O tym, że nie są to tylko czcze słowa, przekonali się w 2022 roku mieszkańcy północnej Kalifornii. Najpierw na niebie nad całą zachodnią częścią USA widoczna była kula ognia, której towarzyszyły kilkukrotne błyski i grzmoty.
Kosmiczna skała runęła na dom Dustina Procity w hrabstwie Nevada. Domownik słuchał wtedy muzyki siedząc na kanapie. Nagle usłyszał huk. Gdy poszedł sprawdzić, co się stało, zobaczył płonące wejście do domu i przedpokój.
103 reports about a fireball seen over CA, NV and OR on Saturday, November 5th 2022
— conan (@AngelopoulosCon) November 7, 2022
Dustin Procita is left wondering if a possible meteorite hit his home and started a fire that destroyed it. Several witnesses described a bright ball of light falling from the sky in the area. pic.twitter.com/meXJRzcQBD
Zdołał tylko chwycić psa i wybiec na zewnątrz. Pożar rozprzestrzeniał się tak szybko, że mężczyzna nie zdołał już wrócić po drugiego pupila, który spłonął żywcem. Zanim przyjechali strażacy, z domu zostały zgliszcza.
Ryzyko wynosi 1 do 4 miliardów
Szacuje się, że za sprawą meteoroidów do ziemskiej atmosfery dociera każdej doby niemal 300 ton kosmicznej materii, w większości niezauważonej, bo z dala od miejsc zamieszkanych. Część z niej spada w formie meteorytów.
Ryzyko, że meteoryt runie na budynek wynosi zaledwie 1 do 4 miliardów, a jednak się to zdarza. W nadchodzących dniach prawdopodobieństwo takiego zdarzenia wzrośnie, i to na całym świecie. Niestety, nie możemy się przed tym obronić.
Odkryto planetę ze wściekłą pogodą. W ciągu 6 godzin temperatura skacze o 700 stopni
Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.