FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nuklearna zima coraz bliżej. Świat pogrąży się w mroku i chłodzie

Rośnie napięcie między NATO i Rosją. Coraz częściej mówi się o użyciu ładunków jądrowych. Naukowcy snują ponurą wizję czekającej nas wojny nuklearnej, która na wiele lat może pogrążyć Ziemię w chłodach i ciemnościach.

Czy czeka nas nuklearna zima. Fot. Pixabay.
Czy czeka nas nuklearna zima. Fot. Pixabay.

Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey w USA przeprowadzili symulację, chcąc odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób klimat zareaguje na wojnę nuklearną między mocarstwami. Wyniki potrafią zjeżyć włosy na głowie, ponieważ nie tylko sama broń będzie siała zniszczenie, lecz również jej pokłosie w postaci zmian klimatycznych.

Co to jest zima nuklearna?

Podobną symulację komputerową przeprowadzono w latach 80. ubiegłego wieku, jednak wtedy model był dużo mniej precyzyjny. Tym razem naukowcy przeanalizowali procesy zachodzące w atmosferze do wysokości nawet 225 kilometrów nad powierzchnią ziemi, o 60 kilometrów wyżej niż w poprzednim modelowaniu. Po raz pierwszy też możliwe było bardzo drobiazgowe zobrazowanie zachowania się aerozoli.

Oba modelowania potwierdziły, że wojna skończy się tzw. zimą nuklearną. Na skutek upadku ładunków jądrowych w powietrze uniesie się aż 147 milionów ton sadzy, która przez silne wiatry stratosferyczne rozprzestrzeni je w ciągu kilku tygodni po znacznej części globu.

Chmura sadzy przysłoni Słońce i ograniczy dopływ do niższych warstw atmosfery i powierzchni ziemi życiodajnych promieni świetlnych. Dni będą ciemne, nawet przy wolnym od chmur niebie. Nastąpi spadek średniej temperatury powietrza o prawie 9 stopni. Zmniejszą się sumy opadów, ponieważ parowanie będzie mniejsze.

Symulacja wskazała, że nastąpi wzmocnienie wiru polarnego, który do Arktyki i północnych krańców Eurazji będzie w pierwszym roku po zakończeniu się wojny ściągał cieplejsze powietrze, jednak nadal oscylujące poniżej zera stopni. W strefie umiarkowanej, a więc również w Polsce, byłoby w tym czasie wyjątkowo zimno. Wir polarny zawsze przynosił nam rekordowe chłody, zwłaszcza zimą.

Skutki wojny i następującej po niej zimy nuklearnej największe szkody poczyniłyby w środowisku naturalnym, potęgując m.in. klęski głodu. Kraj, który jako pierwszy zdecydowałby się użyć broni jądrowej, zapewne zostałby zniszczony i skażony.

Zima nuklearna jest coraz bliżej?

W ostatnim czasie z Kremla płyną coraz częstsze groźby użycia bomby atomowej podczas wojny na Ukrainie, aby przeciągnąć szalę zwycięstwa na swoją stronę. NATO z kolei zapowiada adekwatną odpowiedź. W tle znajdują się Chiny z równie potężnym arsenałem jądrowym.

Naukowcy publikując wyniki swoich badań alarmują, aby ograniczyć światowy arsenał nuklearny, a najlepiej się go pozbyć, ponieważ w przypadku użycia będzie on nie tylko niszczący dla wroga, ale też dla całej ludzkości, mieszkającej nawet w najbardziej odległych zakątkach planety.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Uniwersytet Rutgersa.

prognoza polsat news