Około 42 miliardy ton śmiercionośnej lawy, czyli tragiczne lata 1783-1784
Wulkan Laki (a właściwie kratery Lakagigar) wydobywał z siebie tony lawy, pyłu i toksycznego gazu od czerwca 1783 do lutego 1784 roku, po wcześniejszym kilkudniowym trzęsieniu ziemi. To aż 8 miesięcy tragicznej w skutkach aktywności!
Jak to możliwe, że wybuch trwał tak długo, a ilość całej wydobytej magmy to nawet 42 miliardy ton? Laki to wulkan szczelinowy o długości ok. 25 kilometrów, a lawa wypływała z ciągu aż 130 kraterów Lakagigar.
Szacuje się, że pokryła w sumie nawet 600 kilometrów kwadratowych powierzchni, całkowicie zmiatając z powierzchni ziemi całe wioski wraz z mieszkańcami oraz powodując niewyobrażalny głód. Kraj utracił wówczas około jednej czwartej wszystkich mieszkańców oraz niemal trzy czwarte zwierząt, a także mnóstwo roślinności.
Toksyczne gazy, które wywołały ochłodzenie klimatu na całym świecie
Tragiczne wydarzenia na Islandii odcisnęły swoje piętno na ludności całego świata. Unoszące się w powietrzu trujące gazy - dwutlenek siarki i kwas fluorowodorowy - oraz popiół przemieszczały się m.in. nad Europę. To właśnie te toksyczne wyziewy były bezpośrednim powodem licznych śmierci, np. w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemczech czy Francji. Szacuje się, że w ten sposób zginęło chociażby ponad 20 tys. Brytyjczyków.
Gęsta mgła doprowadziła również do wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych. Najpierw ludność musiała mierzyć się z gorącym latem pełnym gwałtownych burz. Później doszło do obniżenia ogólnej średniej temperatury na półkuli północnej - i to aż o 1 stopień. Siarczyste mrozy znacznie utrudniły ludziom funkcjonowanie.
To wszystko spowodowało przede wszystkim problemy z wegetacją roślin. A stąd już tylko o krok od głodu i skrajnego ubóstwa, które przyczyniły się do śmierci kolejnych setek tysięcy ludzi.
Skutki erupcji wulkanu Laki to być może nawet… wybuch Rewolucji Francuskiej
Ostatecznie wielomiesięczna erupcja wulkanu Laki doprowadziła do zagłady nawet 5-6 milionów ludzi nie tylko w Europie, lecz również Ameryce, Azji i w Afryce. To przede wszystkim efekt zmian klimatu i różnego rodzaju gwałtownych zjawisk pogodowych, które zawładnęły ziemią.
Co ciekawe, erupcji wulkanu Laki na Islandii często przypisuje się nawet udział w wybuchu Rewolucji Francuskiej, która miała miejsce w latach 1789-1799. To m.in. on spowodował przecież głód i nędzę, które stały się głównym motorem napędowym ludności walczącej o swoje prawa. Matka Natura, która objawiła się pod postacią śmiercionośnej lawy, prawdopodobnie przyspieszyła więc bieg historii.
Źródło: polskieradio.pl / islandia.org.pl / ciekawostkihistoryczne.pl / icestory.pl.