FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Mało kto o nich wie. Wyrzucają z siebie błoto i niosą niebezpieczeństwo

Wulkany od wieków fascynują, ale i przerażają ludzi. Intryguje nas ich majestat i świadomość uśpionej, lecz mogącej się obudzić w każdej chwili siły niszczenia. Kojarzymy je z katastroficznymi erupcjami lewy, zagrażającymi tysiącom ludzi. Mało kto jednak wie, że mają one swoich „przyszywanych kuzynów”. Czy wulkany błotne są równie niebezpieczne? Gdzie można je znaleźć?

Fot. iStock
Fot. iStock

Czym są wulkany błotne?

Wulkany błotne są stożkowatymi lub kopulastymi płaskimi wzniesieniami. Posiadają krater, ale nie wyrzucają z siebie lawy. Ich erupcje są związane z tym, co dzieje się głęboko pod powierzchnią Ziemi.

Gdy znajdujący się tam metan w wyniku działania ciśnienia zmierza ku górnym warstwom skorupy ziemskiej, miesza się z wodami podziemnymi. Gdy powstała mieszanina dociera do powierzchni dochodzi do erupcji. Wydobywa się wówczas błotnista substancja zawierająca wodę, piasek, gaz oraz ił.

Mamy do czynienia z erupcjami wylewnymi i wybuchowymi. Czym się różnią? Pierwsze charakteryzują się wydobywaniem się na powierzchnię materiału pod mniejszym ciśnieniem. Wylewa się on jednak na większy obszar. Drugi typ wiąże się z wyrzutem substancji pod dużym ciśnieniem.

Warto wspomnieć o tym, że oba rodzaje wulkanów nie są ze sobą „spokrewnione”. Trudno je ze sobą pomylić. Podstawowe różnice pomiędzy nimi to:

  • wulkany błotne są mniejsze, choć mogą mieć nawet kilkaset metrów wysokości, to przeważająca cześć mierzy od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów;
  • wyrzucane przez nie materiały mają znacznie niższą temperaturę niż wulkaniczna lawa;
  • ich erupcje nie są tak groźne i niszczycielskie;
  • z uwagi na swoją charakterystykę różnią się kształtem i rodzajem wylewanego materiału.

Wulkany błotne. Gdzie występują?

Występują na całym świecie. W Europie znajdziesz je między innymi w Rumunii. Tamtejsze wulkany błotne niedaleko miasteczka Berca są dostępne dla turystów. Przeglądając zdjęcia z tego miejsca można zastanawiać się, czy jest ono na Ziemi. Ma bowiem w sobie coś księżycowego. Na Starym Kontynencie możemy podziwiać podobne zjawiska także we Włoszech (Sycylia) oraz na Ukrainie (np. na Półwyspie Kerczeńskim).

Wulkany błotne są też jedną z wielkich atrakcji turystycznych Azerbejdżanu. To prawdziwy raj dla amatorów tego typu ciekawostek. W tym państwie w Azji Centralnej występuje kilkaset takich struktur, być może nawet połowa wszystkich na świecie! Jeśli planujesz zwiedzić ten kraj i chciałbyś zobaczyć wulkany błotne, mamy dobrą wiadomość. W stolicy państwa, Baku, łatwo można wykupić wycieczki do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów stanowiska pełnego tych geologicznych formacji.

Czy wulkany błotne są groźne?

Fakt, że erupcje błota nie są tak niszczycielskie jak te lawowe, nie oznacza, że wulkany błotne są niegroźne!

Niestety, znany jest tragiczny przypadek z Włoch. Sycylijski rezerwat przyrody Macalube di Aragona był jedną z atrakcji turystycznych regionu. Do czasu… We wrześniu 2014 roku wybuch doprowadził do zalania błotnistą mieszanką trójki osób. W wyniku wypadku zginęła dwójka dzieci. Wówczas to lokalne władze kazały zamknąć rezerwat dla zwiedzających.

Jeśli jednak zachowasz szczególną ostrożność, otwarte dla turystów stanowiska z wulkanami błotnymi mogą cię zachwycić!

Źródło: styl.interia.pl / opracowanie własne.

prognoza polsat news