FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wyrwane drzewa i setki ofiar. Te trąby powietrzne zmieniły polskie miasta w ruinę

Niszczą wszystko, co spotykają na swojej drodze. Ich prędkość może wynosić nawet ponad 500 kilometrów na godzinę! Bywają śmiercionośne. Trąby powietrzne, bo o nich mowa, występowały na terenie naszego kraju od zawsze, najczęściej towarzysząc gwałtownym burzom. Mogliśmy się o tym przekonać w miniony weekend.

Fot. Graham Moore / iStock
Fot. Graham Moore / iStock

Wywołują przerażające skutki

Z publikacji „Deadly Tornadoes in Poland from 1820-2015” możemy dowiedzieć się, że w tym okresie na skutek tornad w Polsce zginęło ponad 100 osób. 14 maja 1886 roku nad Krosnem Odrzańskim przetoczyło się tornado, które pozbawiło życia aż 13 osób. Im nowsza historia, tym więcej wiemy na temat siły tornad w Polsce, poniżej lista trzech najgroźniejszych trąb powietrznych, które przeszły przez nasz kraj.

Niszczycielska trąba powietrza w Lublinie

Tornado, które przeszło przez centrum Lublina w 1931 roku to najprawdopodobniej jedno z najsilniejszych, które przeszło nas Polską. Zginęło wtedy 6 osób, a około 100 zostało rannych. Trąba powietrzna zrównała z ziemią wiele budynków gospodarczych i mieszkalnych, przewróciła załadowane wagony kolejowe i niszczyła budynki, których mury liczyły aż 50 cm grubości. Szacuje się, że było to tornado o sile F4 (do 417 kilometrów na godzinę).

Ofiary śmiertelne i uszkodzone elewacje po trąbie na Śląsku

Trąba przeszła przez Śląsk 15 sierpnia 2008 roku, charakteryzowała się także ogromną siłą w kategorii F3 i F4. Setki budynków zostało uszkodzonych, kilkadziesiąt osób wylądowało w szpitalu z obrażeniami. Nie obeszło się również bez ofiar śmiertelnych.

Największa katastrofa w Borach Tucholskich

14 lipca 2012 roku mogliśmy obserwować kolejną trąbę powietrzną. Pędzący z siłą lej wirującego powietrza zniszczył 5 kilometrów kwadratowych lasów, uszkodził około 100 budynków. Zginęła 1 osoba, a 10 zostało rannych. Trąba powietrzna przeszła przez pas liczący 320 kilometrów od okolic Międzyrzecza w województwie lubuskim do Elbląga.

Bory Tucholskie. Fot. TwojaPogoda.pl
Bory Tucholskie. Fot. twojapogoda.pl

Czy grożą nam kolejne trąby nad krajem?

Jak wiemy po minionym tygodniu, tornado to anomalia, która ma katastrofalne skutki. Występowała i nadal będzie występować w przyrodzie. Naukowcy zajmujący się groźnymi zjawiskami pogodowymi prognozują, że aktywność burzowa w ostatnich kilkunastu latach spada. Jednocześnie występujące trąby mogą przybierać ekstremalnie duże natężenia. Dlatego nie można lekceważyć ostrzeżeń, które wysyłane są np. jako alerty RCB. W okresie prawdopodobieństwa wystąpienia silnych burz, należy zabezpieczyć rzeczy znajdujące się na zewnątrz budynków i ograniczyć wszelkie podróże.

Trąba powietrzna trudna do przewidzenia

Niestety trąby powietrzne należą do tzw. zjawisk punktowych. Oznacza to, że bardzo trudno je wychwycić, a tym samym ostrzec mieszkańców danego terytorium. Komunikaty o możliwości powstania tornada mogą pojawić się na kilkanaście minut przed zdarzeniem. Pamiętajmy jednak, że to zjawisko występuje często z burzami, dlatego warto zachować wtedy szczególną ostrożność - zwłaszcza po ostatnich wydarzeniach.

Źródło: twojapogoda.pl / National Geographic.

prognoza polsat news