Perseidy 2024. Czym są spadające gwiazdy?
Choć mówi się o „spadających gwiazdach”, to nie gwiazdy podziwiamy na nocnym letnim niebie co roku. Źródłem Perseidów jest kometa 109P/Swift-Tuttle. Okrąża ona Słońce co 133 lata, a poruszając się po wszechświecie, zostawia za sobą ślad.
W pozostałości tej komety każdego roku w sierpniu wlatuje, poruszając się po swojej orbicie, Ziemia. Trafia wtedy na pył i odłamki skalne, które osiągając zawrotną prędkość około 60 kilometrów na sekundę, trafiają do atmosfery i spalają się w niej. W rezultacie możemy w sierpniowe noce podziwiać na niebie deszcze meteorów.
Zjawisko znane było już starożytnym, zresztą nazwa nieprzypadkowo kojarzy się z grecką mitologią. Określenie to wywodzi się bowiem od konstelacji Perseusza.
Ostatnia szansa na obserwacje do końca tego tygodnia
Największą aktywność Perseidów zaobserwować można było tuż przed połową sierpnia. Noc Perseidów 2024 wypadła z 12 na 13 sierpnia. Wtedy to szczęśliwcy mogli naliczyć na niebie nawet 100 meteorów w ciągu godziny!
Czy to oznacza, że nie można już liczyć na nocne pokazy? Absolutnie nie! Będą się one odbywać jeszcze do około 24 sierpnia. Dlatego warto się przygotować na podziwianie tego wspaniałego zjawiska.
Noc meteorytów. Jak się przygotować?
Żeby „załapać się” na Perseidy, nie trzeba posiadać specjalistycznego sprzętu, by je zobaczyć. Nie jest konieczny teleskop, ponieważ meteoryt można zobaczyć gołym okiem. Lornetka również jest zbędna.
Nim wyruszymy na „poszukiwanie” spadających gwiazd, należy pamiętać, aby:
• odnaleźć miejsce z dala od sztucznego światła,
• przygotować leżak lub koc, ponieważ leżąc, osiągniemy najlepsze spektrum widzenia,
• sprawdzić, na przykład na stronach z prognozą pogody, czy w dzień obserwacji w okolicy nie ma chmur,
• wyjść z domu odpowiednio wcześniej; trzeba przecież przyzwyczaić wzrok do ciemności, a to trwa około 20 minut.
Obserwacja spadających gwiazd za miastem
Charakterystyka miejskich zabudowań nie pomaga w podziwianiu kosmicznych zjawisk. Typowe dla miast zanieczyszczenia świetlne utrudniają oglądanie nocnego nieba. Jak sprawdzić, gdzie można uniknąć światła? Pomogą mapy, które można znaleźć w Internecie.

Otwarte przestrzenie, na przykład pola czy łąki, a także górzyste tereny mogą idealnie sprawdzić się jako miejsca oglądania spadających gwiazd.
Czy spodziewać się kolejnych pokazów na niebie? Tak! Za rok o podobnej porze znów będą towarzyszyć nam Perseidy. Z uwagi na aktywność Słońca warto śledzić doniesienia dotyczące zórz polarnych. Za to w październiku tego roku gołym okiem będzie można obserwować kometę Tsuchinshan-ATLAS.
Źródło: IMGW / pogoda.interia.pl / national-geographic.pl / lightpollutionmap.info.