Czym jest La Nina?
La Nina to faza zjawiska klimatycznego znanego jako Oscylacja Południowa (ENSO). Charakteryzuje się niższymi niż przeciętne temperaturami powierzchni Oceanu Spokojnego wzdłuż równika. Te zmiany wywołują globalne zawirowania klimatyczne, wpływając na wzorce temperatury, opadów i intensywność burz.
W czasie La Nina pasaty nad Pacyfikiem stają się silniejsze, wypychając cieplejszą wodę w kierunku Azji, co prowadzi do podniesienia się chłodniejszych wód na powierzchnię w pobliżu obu Ameryk. Skutkuje to ochłodzeniem oceanu oraz zmianą globalnych prądów powietrza, co w efekcie może doprowadzić do suszy w jednych regionach i intensywnych opadów w innych.
La Nina może oddziaływać na Europę
Według najnowszych prognoz Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), szanse na wystąpienie La Nina w drugiej połowie 2024 roku wynoszą nawet 70%. To zjawisko może przynieść poważne zmiany pogodowe w różnych zakątkach świata. Jednak jego wpływ na Europę nie jest tak jednoznaczny, jak w przypadku innych regionów.
Osłabienie aktywności ośrodków barycznych, które kontrolują napływ mas powietrza do Europy, to jeden z jego efektów. Oznacza to, że północna część kontynentu może doświadczyć cieplejszych i bardziej wilgotnych zim, podczas gdy w regionach śródziemnomorskich może wystąpić zwiększone ryzyko suszy i zmniejszonej ilości opadów. Te prognozy są jednak zmienne w zależności od mocy La Nina, a także innych czynników klimatycznych.
Apogeum La Nina już w grudniu
Zgodnie z prognozami, w tym roku La Nina ma osiągnąć swoje pełne nasilenie między grudniem a styczniem. W listopadzie może wywołać obfitsze opady w zachodniej Europie, podczas gdy w marcu mogą wystąpić susze na Bałkanach. Jak zapowiada się sytuacja w Polsce?
Zjawisko La Nina nie odcisnęło się na historii anomalii, które pojawiły się w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że nie ma szans na niepokojące zjawiska atmosferyczne. Śledzenie prognoz i dostosowanie się do zmieniających się warunków atmosferycznych będą kluczowe dla minimalizacji skutków tego zjawiska.
To nie koniec ciepła
Po rekordowych temperaturach związanych z El Nino, które miało znaczący wpływ na ocieplenie klimatu, pojawienie się La Nina budzi nadzieje na ochłodzenie. Jednak eksperci WMO ostrzegają, że nasza planeta nadal będzie się ocieplać pomimo chłodnego wpływu La Nina. Wysoka temperatura powierzchni mórz i oceanów prawdopodobnie pozostanie na podwyższonym poziomie w nadchodzących miesiącach.
Źródło: TwojaPogoda.pl / climate.gov / pogodairadar.pl / weather.gov / noaa.gov.