Gdzie znajduje się Kraina Wygasłych Wulkanów?
Aby zobaczyć ten niezwykły geopark, należy udać się w zachodnią część Sudetów na obszarze Gór Kaczawskich oraz Pogórza Kaczawskiego. Jest to teren zajmujący powierzchnię 1300 kilometrów kwadratowych. Otaczają go takie miasta jak Złotoryja, Legnica, Bolków czy Jawor. Każde z tych miast jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania wygasłych wulkanów.
Region wyróżniający się na tle Europy
Na terenie Gór Kaczawskich występują ślady aż trzech okresów aktywności wulkanicznej. Ten fakt sprawia, że region ten wyróżnia się nie tylko na mapie Polski, ale też na mapie całej Europy. Najstarsze skały świadczące o aktywności wulkanów mają około 500 mln lat i należą one do tzw. grupy wulkanizmu paleozoicznego. Znajdują się tu także wygasłe wulkany z okresu permskiego (ok. 270 mln lat temu) oraz kenozoicznego (ok. 20 mln lat temu).
Zobacz Krainę Wulkanów, wybierając najbardziej atrakcyjne szlaki turystyczne!
Szlaki do tych niezwykłych miejsc nie są bardzo wymagające. Dlatego można wybrać się tu z dziećmi. Są one bardzo dobrze oznaczone, a oprócz wulkanów można zobaczyć także wiele wspaniałych zabytkowych budowli: zamków i kościołów i kaplic.
Ostrzyca to najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego i nek wulkaniczny
Ostrzyca nazywana jest śląską Fujiyamą. Położona jest w samym centrum krainy Wygasłych Wulkanów, blisko wsi Proboszcze i stanowi symbol Gór Kaczawskich. Jej wysokość wynosi 501 metrów. Gdzie rozpocząć wędrówkę? W Proboszczowie znajduje się wygodny parking przy miejscu biwakowym. Stamtąd prowadzi prosty szlak na ostrzycę. Czas podejścia wynosi ok. 45 minut. Wycieczkę na szczyt można odbyć także konno.
Świadkowie wulkanizmu paleozoicznego
Każdy, kto chciałby zobaczyć najstarsze pozostałości aktywności wulkanicznej, powinien wybrać się na Lubrze - wzgórze wznoszące się na wysokość 666 m n.p.m. Wzniesienie znajduje się pomiędzy Mysłowem, Kaczorowem oraz Płoniną. Parking umiejscowiony jest przy drodze na Mysłów. Czas dojścia na szczyt wynosi zaledwie 20 minut. Trasa biegnie szlakiem żółtym, następnie, na sam szczyt, nieoznakowanymi drogami. W okolicy można zobaczyć także jedną z najefektowniejszych skałek - Karczmisko.
Wzgórze Rataj, zobacz zaschniętą lawę!
Rataj wznoszący się na wysokość 350 m stanowi jedno z najbardziej efektywnych odsłonięć geologicznych. Można obserwować tu cios kolumnowy powstający w wyniku zastygania lawy. Parking do tego niezwykłego miejsca znajduje się przy wejściu do Wąwozu Myśliborskiego. Z parkingu należy kierować się w stronę Centrum Edukacji Ekologicznej „Salamandra”, a następnie szlakiem żółtym/czerwonym na szczyt.
Źródło: TwojaPogoda.pl / National Geographic.