Cumulonimbus - potężne chmury burzowe
Chmury typu Cumulonimbus, zwane też chmurami burzowymi, to prawdziwe giganty wśród obłoków. Te majestatyczne twory mogą osiągać imponujące rozmiary - ich średnica dochodzi do 10 kilometrów, a wysokość sięga nawet 15 km.
Cumulonimbusy są nie tylko ogromne, ale też niezwykle „ciężkie”. Jedna taka chmura może zawierać nawet 800 miliardów metrów sześciennych wody, co przekłada się na masę rzędu 500-800 milionów ton! Oznacza to, że jeden taki obłok może ważyć tyle co... ponad 7 milionów ludzi (przyjmując, że statystyczna osoba dorosła ma wagę 80 kg). Chmury burzowe niosą ze sobą ogromne ilości wody, która podczas ulewy może napełnić po brzegi setki basenów olimpijskich.
Stratocumulus - chmury warstwowe o zaskakującej masie
Stratocumulusy to chmury warstwowe, które często psują pogodę w Polsce, zwłaszcza podczas dominacji tzw. zgniłego wyżu. Te szare, nisko zawieszone obłoki mogą skutecznie zasłonić niebo i sprawić, że dzień staje się ponury i chłodny. Choć stratocumulusy nie są tak imponujące jak chmury burzowe, również mogą mieć znaczną masę.
Według badań prowadzonych przez polskich naukowców, chmury tego typu mają gęstość około 1/2 grama na metr sześcienny. Biorąc pod uwagę, że przeciętny stratocumulus może mieć objętość kilku kilometrów sześciennych, jego masa może sięgać setek ton. Oznacza to, że przeciętność małego obłoku tego typu może być zbliżona do około 500 ton, podczas gdy rekordziści mogą ważyć nawet 5000 ton!
Cirrusy, czyli lekkie chmury pierzaste
Cirrusy tworzą na niebie charakterystyczne, delikatne, białe smugi. Te wysoko położone obłoki składają się głównie z kryształków lodu, dlatego ich masa jest znacznie mniejsza niż chmur zawierających krople wody. Można powiedzieć, że w porównaniu do dwóch poprzednio omawianych typów obłoków, jest to zawodnik wagi koguciej.
Cirrusy są najlżejszym typem chmur: ich gęstość to zaledwie kilka gramów na kilometr sześcienny. Mimo to, bez względu na ogromne rozmiary, jakie mogą osiągać, ich masa zazwyczaj nie przekracza 100 ton.
Jakie czynniki wpływają na masę chmur?
Jednym z najważniejszych jest wilgotność powietrza. Im więcej pary wodnej zawiera atmosfera, tym „cięższe” mogą być chmury. Temperatura również odgrywa istotną rolę: chłodniejsze powietrze może pomieścić mniej wilgoci, co ogranicza masę tworzących się obłoków.
Trzecim czynnikiem jest wznoszenie się mas powietrza, które może być wywołane przez przeszkody terenowe (np. góry), fronty atmosferyczne czy nagrzewanie się powierzchni gruntu. Im silniejsze prądy wstępujące, tym większe i cięższe chmury mogą powstać.
Obserwując niebo, warto czasem zadać sobie pytanie: ile może ważyć chmura, która właśnie przepływa nad nami? Jak staraliśmy się udowodnić, odpowiedź z pewnością będzie fascynująca i zaskakująca jednocześnie!
Różowe chmury wieczorem. Zdziwi Cię, co oznaczają
Źródło: radary24.pl / TwojaPogoda.pl / Gazta-Mosina.pl / opracowanie własne.