FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Cmentarniki: czy to prawda, że są dla nas niebezpieczne?

Od początku wiosny wzmaga się ich aktywność. Bardzo często widywane są w pobliżu domostw, ale najczęściej spotkać je można w lasach i parkach, głównie na pniach drzew. Małe czerwono-czarne robaki wbrew pozorom nie są niebezpieczne i nie szkodzą ani ludziom, ani zwierzętom domowym, a mimo to giną pod podeszwami butów. Mało tego, ich zabijanie ich jest wielkim błędem!

Fot. alicyna - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https_commons.wikimedia.org_w_index.php_curid=47977217
Fot. alicyna - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https_commons.wikimedia.org_w_index.php_curid=47977217

Kowal bezskrzydły to popularny w Polsce pluskwiak

Kowal bezskrzydły to popularny w Polsce pluskwiak, osiągający około 1 cm długości. Charakteryzuje się czarno-czerwonym odwłokiem i czarnymi czułkami oraz długimi nogami. Można go spotkać praktycznie wszędzie, szczególnie na cmentarzach, przez co nadano mu przydomek „cmentarnik”.

Ciało kowala bezskrzydłego pokryte jest włoskami czuciowymi, które pomagają mu orientować się w przestrzeni. Choć nie zachwyca urodą, to wywoływany przez niego wstręt jest nieuzasadniony. Kowale całymi stadami obsiadają drzewa i zawsze występują w licznych grupach.

Wiele osób traktuje je jak szkodniki i po prostu je zabija. A jest to olbrzymi błąd. Cmentarniki w żaden sposób nie zagrażają ludziom ani nie wyrządzają szkód w ogrodach. Wbrew pozorom są one niezwykle pożyteczne. Zjadają one bowiem komary, które są znacznie bardziej uciążliwe, a na dodatek atakują ludzi.

Czym jeszcze żywi się kowal bezskrzydły?

Obecność kowala bezskrzydłego w ogrodzie nie zagraża uprawom, wręcz przeciwnie. Kowal bezskrzydły pomaga w usuwaniu martwych lub chorych owadów oraz odchodów, które stanowią jego pożywienie, wspierając tym samym proces rozkładu resztek organicznych. Do jego przysmaków należą m.in. ślimaki, których ludzie starają się pozbyć z rabatek oraz komary.

Kowale bezskrzydłe nie stanowią zagrożenia dla zwierząt domowych ani hodowlanych. Zwierzęta zazwyczaj trzymają się od nich z daleka z powodu zapachu, jaki wydzielają. Krótko mówiąc, kowal bezskrzydły ma same zalety, dlatego nie warto się go pozbywać z ogródka.

Kowal bezskrzydły a poskrzypka liliowa. Łatwo je pomylić

Na pierwszy rzut oka można bardzo łatwo pomylić kowala bezskrzydłego z poskrzypką liliową. Najłatwiej rozróżnić je po charakterystycznych wzorach, które mają kowaliki. Poskrzypka liliowa jest w całości czerwona i kształtem przypomina chrząszcza. Należy je szybko zwalczyć, gdy pojawią się w ogrodzie, a najchętniej żerują na liliach, konwaliach i roślinach cebulowych.

Źródło: TwojaPogoda.pl.

prognoza polsat news