FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Mandat za używanie nawigacji? W tych krajach możesz go dostać

Sezon wakacyjny wystartował na dobre. Wielu Polaków zaplanowało swoje wakacje nawet kilka miesięcy wcześniej. Nie wszyscy jednak chcą lecieć samolotem. Nie brakuje osób, które zechcą przemieszczać się samochodem. W takich przypadkach niezbędna okazuje się nawigacja. Kierowcy muszą więc pamiętać, że w niektórych krajach korzystanie z niej może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Korzystasz z nawigacji za granicą? O tym musisz wiedzieć

Polacy często decydują się na podróż samochodem podczas wakacji. Podróż taka trwa znacznie dłużej niż lot samolotem, jednak ma wiele zalet. Pozwala zobaczyć i zwiedzić o wiele więcej miejsc. Ponadto, podróżujący nie muszą spieszyć się z wyjazdem, mogą zatrzymać się po drodze w dowolnym miejscu i korzystać z lokalnych atrakcji.

Niestety, znaczna większość osób podróżujących w ten sposób nie sprawdza wcześniej obowiązujących za granicą przepisów. A warto dobrze je poznać, ponieważ niektóre z nich mogą być bardzo nietypowe i za ich złamanie może grozić mandat. Przykładem jest korzystanie z nawigacji podczas jazdy. W Polsce jest to normalne i dość powszechne, ale niektórych krajach jest ona niedozwolona.

Mandat za nawigację i wideorejestrator? W tych krajach są zabronione

Przynajmniej w kilku krajach można spotkać się z problemami z korzystania z nawigacji podczas jazdy samochodem. Głównie dotyczy to sposobu montażu urządzenia. Według przepisów w niektórych państwach uchwyt na telefon przymocowany na przykład do szyby nie może ograniczać kierowcy widoczności. Takie ograniczenia obowiązują na Słowacji, we Francji czy Szwajcarii. Wysokość mandatu zależy od danego państwa i zwykle oscyluje w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Ponadto, w niektórych krajach takich jak Austria, Szwajcaria, Hiszpania, Niemcy czy Luksemburg, nie można korzystać z urządzeń rejestrujących jazdę. Mowa tutaj o wideorejestratorach. Wysokość mandatu za takie wykroczenie może wynieść nawet do 42 tys. zł. Na przykład w Austrii kamera samochodowa traktowana jest jak monitoring, na który potrzebna jest zgoda.

Jedziesz za granicę? O tym musisz pamiętać

Wśród nietypowych przepisów ruchu drogowego obowiązujących w różnych krajach można wymienić zakaz zostawiania uchylonych szyb po zaparkowaniu, który obowiązuje we Włoszech. W Niemczech nie wolno trzaskać drzwiami ani pozostawiać uruchomionego silnika podczas postoju. We Francji i Hiszpanii obowiązuje zakaz jazdy w klapkach, natomiast w Czarnogórze pasażerowie nie mogą spożywać alkoholu.

Źródło: TwojaPogoda.pl.

prognoza polsat news