FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Czy powstanie trąba powietrzna? Oto 7 sygnałów, których nie należy lekceważyć

W ostatnich latach obserwujemy w Polsce coraz częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym trąb powietrznych. Kluczowe staje się więc umiejętne rozpoznawanie wczesnych sygnałów ostrzegawczych, jakie wysyła nam przyroda. Eksperci wskazują na 7 kluczowych symptomów, których zlekceważenie może mieć tragiczne konsekwencje.

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Niebo zdradza nadciągające niebezpieczeństwo

Jednym z najbardziej charakterystycznych zwiastunów trąby powietrznej jest specyficzny wygląd nieba. Meteorolodzy zwracają szczególną uwagę na pojawienie się tak zwanych chmur stropowych, określanych fachowo jako „wall cloud". Te nisko zawieszone, rotujące formacje chmurowe stanowią pierwszy etap kształtowania się leja tornada.

Kolejnym niepokojącym sygnałem jest pojawienie się leja kondensacyjnego. To początkowe stadium formowania się trąby powietrznej, widoczne jako stożkowaty wyrostek wyłaniający się z chmury wall cloud. Warto odnotować, że zazwyczaj pozostaje on w fazie początkowej i nie powoduje żadnych szkód na lądzie, jednak gdy dotknie ziemi, zdecydowanie trzeba oddalić się z takiego miejsca.

Lej kondensacyjny u styku z podłożem.  Fot. Pixabay
Lej kondensacyjny u styku z podłożem. Fot. Pixabay

Z drugiej jednak strony brak widocznego leja dotykającego podłoża nie zawsze oznacza brak zagrożenia. Tornado może występować mimo tego, że na pierwszy rzut oka nie można dostrzec punktu styku chmury z podłożem.

Oprócz charakterystycznego wyglądu nieba, na zbliżające się tornado wskazuje szereg innych zjawisk atmosferycznych. Jednym z nich jest nagła zmiana kierunku wiatru, często połączona z gwałtownym wzrostem jego prędkości. Przed nadejściem tornada wicher często wieje naprzemiennie z różnych kierunków: kilka podmuchów z północy, kilka z zachodu czy z południa.

Kolejnym alarmującym sygnałem jest nagły spadek temperatury, szczególnie w upalny dzień. Skoki potrafią sięgać kilku (a w niektórych częściach świata kilkunastu) stopni. Zmiana zwykle ma charakter nagły.

Eksperci zwracają również uwagę na charakterystyczne dźwięki towarzyszące nadciągającemu tornado. Odgłos zbliżającej się trąby powietrznej można łatwo pomylić z dźwiękiem… rozpędzonego pociągu!

Warto też zwrócić uwagę na nietypowe zachowanie zwierząt. Ptaki często przestają śpiewać i szukają schronienia, a zwierzęta domowe mogą wykazywać oznaki niepokoju.

Jak reagować na sygnały ostrzegawcze, jakie wysyła nam przyroda?

Kluczowa jest szybka reakcja i trzeźwa ocena sytuacji. Nie trzeba od razu wsiadać w auto i uciekać z wielką prędkością przed siebie. Czasem wystarczy po prostu zejść do piwnicy lub do pokoju na parterze budynku. Ważne, by trzymać się możliwie daleko od okien.

Warto mieć też pod ręką prosty zestaw ratunkowy. Na wyposażeniu nie powinno zabraknąć:
● latarki i zapasowych baterii,
● zapasu wody,
● zapasu żywności,
● podstawowych leków,
● ważnych dokumentów,
● apteczki pierwszej pomocy.

Choć trąby powietrzne są zjawiskiem groźnym i nieprzewidywalnym, to odpowiednia wiedza i przygotowanie mogą znacząco zwiększyć nasze szanse na bezpieczne przetrwanie tego ekstremalnego zjawiska pogodowego. Kluczowa jest jednak czujność i szybka oraz zdroworozsądkowa reakcja, gdyby już doszło do wystąpienia tego niszczycielskiego zjawiska.

Źródło: parenting.pl / TwojaPogoda.pl / PolsatNews.pl / opracowanie własne.

prognoza polsat news