Czy bagnik nawodny jest niebezpieczny?
Szczękoczułki bagnika nadwodnego bez trudu przecinają ludzką skórę. Ugryzienie tego pająka, choć nie zagraża bezpośrednio ludzkiemu życiu, to jednak wywołuje wiele przykrych i uciążliwych objawów. Jad powoduje silne zatrucie organizmu, które objawia się bólami głowy, biegunką czy wymiotami. Zespół tych cech zyskał już nawet przydomek „wędkarskiego kaca”, ponieważ w oczywisty sposób ten owad zagraża właśnie osobom wędkującym.
Bagnik zazwyczaj unika kontaktu z ludźmi, a do ataku dochodzi głównie przypadkowo, na przykład, gdy zostanie nadepnięty lub przyciśnięty ręką. Wędkarze oraz osoby spędzające czas nad wodą, powinny zachować szczególną ostrożność, bo występuje on w większości akwenów wodnych w Polsce.
Gdzie najczęściej występuje bagnik nawodny?
Bagnik nadwodny jest uznawany za największego pająka zamieszkującego Polskę. Różne źródła podają, że długość jego odwłoka wynosi od 1,5 do 2,2 cm, a rozpiętość nóg może dochodzić do 7 cm. Pająk wyróżnia się brązowym kolorem ciała. Końcówki nóg są zazwyczaj ciemniejsze, nawet czarne, a u niektórych osobników można dostrzec ledwo zauważalne jasne paski po bokach tułowia.
Samice tego gatunku są zdecydowanie większe i bardziej masywne niż samce. Charakteryzują się olbrzymim, pulchnym odwłokiem. Choć rzadko się je spotyka, to mogą wykazywać agresję w obronie potomstwa. Bagnik preferuje tereny w bezpośrednim sąsiedztwie wody, gdyż doskonale pływa. Poluje głównie na bezkręgowce, takie jak larwy, ważki, chrząszcze, pluskwiaki, a także na owady latające, drobne kręgowce i płazy, w tym małe ryby, żaby i traszki.
Objawy ukąszenia przypominające kaca
Bagnik nadwodny różni się od innych pająków, ponieważ nie tworzy sieci. Zamiast tego, ukrywa się przy brzegu, trzymając przednie nogi nad powierzchnią wody, aby natychmiast chwytać wszystko, co się z niej wynurzy.
Ugryzienie bagnika nadwodnego wywołuje bardzo duży dyskomfort, jednak w większości przypadków nie jest konieczna specjalistyczna interwencja medyczna ani przyjmowanie leków. Objawy zazwyczaj utrzymują się przez kilka dni i mijają samoistnie. Jeśli jednak po kilku dniach nie pojawia się poprawa, to warto skorzystać z konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.