FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Mieszkasz na Śląsku i lubisz spędzać czas aktywnie? Ta „pętelka po Beskidach” z pewnością przypadnie ci do gustu

Turystyka górska z przytupem wraca na salony. Kiedyś zapomniana, dziś coraz bardziej doceniana przez osoby w różnym wieku. Myślisz, że już wyrobiłeś formę na lato? Sprawdź się na tej trasie! Spokojnie, z pewnością zdołasz ją pokonać.

Fot. Redakcja
Fot. Redakcja

Nie lubisz tłumów? Ta trasa po Beskidach ci się spodoba!

Beskid Śląski to pasmo bardzo komercyjne. W szczycie sezonu - który właśnie się rozpoczyna - trudno znaleźć tu wolne miejsca parkingowe tuż przy wejściu na szlak. Nie oznacza to jednak, że ich nie ma. Wystarczy wybrać nieco mniej uczęszczaną trasę, która z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń!

Wycieczka rozpoczyna się przy jeziorze w dolinie Wapienicy, zaledwie kilka kilometrów od ścisłego centrum Bielska-Białej. Trasę można przejść na co najmniej dwa sposoby:
● docierając do Błatni (Błotnego) - pierwszego szczytu na trasie,
● tworząc dłuższą pętelkę, zaliczając po drodze kilka innych schronisk.

Ten pierwszy wariant doskonale sprawdzi się dla rodzin z dziećmi oraz u osób, które nie czują się na siłach, by w ciągu jednej wyprawy pokonać niemal 17 kilometrów. Jego przejście zajmie ci około czterech godzin, a całą trasę pokonasz szlakiem żółtym. Dokładną mapę znajdziesz tutaj.

Decydując się na dłuższą, niespełna 17 km trasę, zdobędziesz takie szczyty, jak: Błatnia, Stołów, Trzy Kopce, Klimczok i Szyndzielnia. Ciekawą atrakcją, jaką napotkasz na trasie, bez wątpienia będzie Jaskinia Dująca. A gdyby po drodze dopadło cię zmęczenie, co jak najbardziej może się zdarzyć, bo sugerowany czas przejścia to 6,5 godziny, to możesz odpocząć w aż trzech schroniskach:
● pod Błatnią,
● pod Klimczokiem,
● na Szyndzielni.

Z całą trasą możesz zapoznać się na tej stronie.

Jak zaplanować wycieczkę w góry?

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z turystyką górską, pamiętaj o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim, nie lekceważ nawet tych niskich, pozornie bardzo bezpiecznych i komercyjnych tras. O wypadek na szlaku - zwłaszcza po opadach deszczu - bardzo łatwo.

Zabierz ze sobą:
● wodę lub wybrany napój - co najmniej 1 litr,
● posiłek, choćby zwykły baton energetyczny - gdy trasa będzie dla ciebie męcząca, każdy zastrzyk energii ci się przyda,
● koszulkę lub bluzę na przebranie - gdyby zastała cię ulewa lub gdybyś chciał przebrać się w schronisku, by czuć się komfortowo,
● nakrycie głowy - docenisz je zwłaszcza w gorące, letnie dni,
● spray na owady,
● przed wyjściem na szlak warto też upewnić się, że telefon jest naładowany lub zabrać ze sobą ładowarkę - to zaledwie kilkanaście dodatkowych gramów bagażu!

Jeśli obawiasz się, że zabłądzisz lub pomylisz trasy, możesz skorzystać z takich aplikacji, jak:
● Mapa turystyczna,
● Szlaki.

Obie te usługi dają możliwość pobrania map w trybie offline, na twój telefon. Warto to zrobić. Zasięg w górach wciąż jest daleki od ideału.

 

prognoza polsat news