FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Stało się coś przerażającego. W środku nocy góra runęła na domy i śpiących ludzi

W środku nocy, gdy mieszkańcy smacznie spali, na ich domy osunęło się całe zbocze górskie grzebiąc ich żywcem. Ratownicy wydobyli już ciała setek ludzi.

Osuwisko ziemi. Fot. Pixabay.
Osuwisko ziemi. Fot. Pixabay.

Wioska Kaokalam w Papui-Nowej Gwinei została zagrzebana pod zwałami ziemi i błota. Stało się to dosłownie w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund. Na skutek ulewnych deszczy doszło do przesiąknięcia i rozmiękczenia gleby, która z łatwością się osunęła.

Stało się to akurat w miejscu, gdzie znajdowało się bardzo wiele zabudowań. Niczego nie spodziewający się mieszkańcy spali i nie mieli żadnych szans na ewakuację. Nagle rozległ się przeraźliwy huk, jakby przejeżdżającego pociągu towarowego.

Jednak nawet ci, którzy się obudzili, nie zdążyli opuścić swoich domów. Lawina całkowicie je zmiażdżyła i zagrzebała pod nawet kilkumetrową warstwą ziemi, błota i połamanych drzew. Ratownicy, którzy wciąż przeszukują lawinisko, wydobyli zwłoki ponad 670 osób.

Papua-Nowa Gwinea jest zaraz za Australią drugim największym państwem Oceanii. Spośród 10 milionów mieszkańców większość stanowią rolnicy. Panuje tam wszechobecne ubóstwo, brak dostępu do prądu, wody pitnej i infrastruktury sanitarnej.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news