FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

„Można dosłownie wyparować”. Temperatura odczuwalna sięgnęła nawet 60 stopni

Brazylię nawiedza największa w dziejach pomiarów fala upałów. Nie dość, że jest gorąco, to jeszcze parno i duszno, bo rozpoczęła się właśnie pora deszczowa. Temperatura odczuwalna sięga niespotykanych niemal 60 stopni.

Rekordowa fala upałów w Brazylii. Fot. Pixabay.
Rekordowa fala upałów w Brazylii. Fot. Pixabay.

Kraje Ameryki Południowej zmagają się z nadzwyczaj wczesnymi falami upałów. Najgoręcej jest w Brazylii, gdzie w 15 stanach południowo-wschodniej, środkowo-zachodniej i północnej części kraju ogłoszono najwyższe alerty pogodowe.

Temperatura powietrza dochodzi w cieniu do 40 stopni, jednak w rzeczywistości jest jeszcze goręcej. Rozpoczęła się bowiem pora deszczowa, która sprawia, że wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. W efekcie jest niemiłosiernie parno i duszno.

W Rio de Janeiro temperatura odczuwalna, uwzględniająca temperaturę powietrza w cieniu i wilgotność względną, sięgnęła astronomicznych 58,5 stopnia. Niewiele chłodniej jest w Sao Paulo, największym mieście kontynentu.

Mieszkańcy mdleją na ulicach wracając z pracy i szkoły. W najgorszej sytuacji znajdują się drobni sprzedawcy, którzy rozstawiają swoje stragany w palącym słońcu. Dla nich żar staje się nie do wytrzymania.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news