Kilka dni temu nad gorącymi wodami Oceanu Indyjskiego narodził się tropikalny cyklon, który otrzymał imię Tej. Formacja burzowa właśnie wchodzi na ląd na południowo-wschodnich wybrzeżach Półwyspu Arabskiego.
Jeszcze w niedzielę (22.10) cyklon osiągał trzecią, bardzo wysoką kategorię w skali. Średnia prędkość wiatru przekraczała 200 kilometrów na godzinę. Obecnie, gdy oko znajduje się nad północnym wybrzeżem Jemenu wiatr osłabł do 160 kilometrów na godzinę.
Cyclone #Tej in the Arabian Sea earlier today. Wind speed 185 km/h, pressure 961 hPa. Landfall over Yemen tomorrow. #CycloneTej #TejCyclone pic.twitter.com/1kUhElFUed
— Zoom Earth (@zoom_earth) October 22, 2023
Mimo to ma niszczycielską moc, a dzieła zniszczenia dopełniają wyjątkowo ulewne deszcze, które na pustynnych obszarach mogą powodować masowe powodzie. Cyklon sięga nie tylko Jemenu, ale też Omanu, Arabii Saudyjskiej, a nawet Somalii. Cykloniczne chmury w kontakcie z wyschniętą na wiór pustynią szybko rozpadną się.
Nie ma najmniejszych szans, aby żywioł powędrował w głąb Półwyspu Arabskiego i dotarł do oddalonej o 2,5 tysiąca kilometrów strefy wojny na Ziemi Świętej. Jednak pogoda także w tej części świata nie należy do spokojnych.
🌀Cyclone Tej is starting to impact Sadah in Dhofar, #Oman. I have a bad feeling about this one 😬 #Tej #Cyclone #CycloneTej #Dhofar #Sadah pic.twitter.com/bVp9OvILip
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) October 22, 2023
Ostatni tydzień był zarówno w Izraelu, jak i w Strefie Gazy, wyjątkowo deszczowy i burzowy. U wybrzeży Izraela pojawiła się nawet trąba wodna. Nawałnice łamały drzewa, zrywały dachy i uszkadzały sieć energetyczną.
Z ich powodu działania wojenne w Strefie Gazy były odkładane w czasie, najpierw o kilka dni, a następnie nawet o ponad tydzień. Wojsko tłumaczyło się, że z powodu niskiego pułapu chmur i wyładowań atmosferycznych uziemione było lotnictwo.
Obecnie pogoda poprawiła się, niebo jest pogodne, niemal bezchmurne. Temperatura waha się od 20-22 stopni w nocy i nad ranem do 28-30 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Pogorszenia się aury nie należy się spodziewać przez cały tydzień.
Źródło: TwojaPogoda.pl