Wyjątkowo głęboki cyklon imieniem Wolfgang daje się we znaki na zachodzie, w centrum i na północy Europy. Za sprawą dużego zróżnicowania ciśnienia między nim a wyżem znad Skandynawii, szaleją niszczycielskie wichury.
W Anglii i Szkocji na skutek upadających konarów zginęły co najmniej 2 osoby. Wiele dróg zostało usłanych gałęziami, a wiele budynków straciło zadaszenia. Doszło też do masowych przerw w dostawach prądu.
A plane skidded off the runway and landed on the grass at Leeds Bradford Airport in the UK while landing in wet and windy conditions due to Storm Babette. The airport has been closed and incoming flights have been diverted to other airports.#Britain pic.twitter.com/8e4uYH1b8R
— Bnz English (@BnzEnglish) October 21, 2023
Do przerażających scen doszło na lotnisku Leeds Bradford, gdzie podczas wichury lądujący samolot Boeing linii TUI, który wracał z greckiej wyspy Korfu, wpadł w poślizg i wypadł w pasa. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
W Danii, Niemczech i południowej Szwecji huraganowy wiatr wiejący z nietypowego kierunku, bo ze wschodu, spowodował powódź sztormową. Najpierw nastąpił duży wlew wód z Morza Północnego, które następnie cofnęły się w kierunku Cieśnin Duńskich.
Stormfloden kom åbenbart bag på myndighederne. I naboområderne var 70.000 sandsække parat, mens Flensborgs indbyggere ikke fik et sandkorn https://t.co/2eippqH6fQ
— JydskeVestkysten (@wwwjvdk) October 20, 2023
Wiele nadmorskich miejscowości, w tym również na wyspach, zostało odciętych od świata. Pod wodą znalazły się domy i hotele. Sztorm zmusił władze do zamknięcia portów, mostów, dróg i wstrzymania żeglugi. Najwięcej szkód żywioł poczynił w rejonie Cieśniny Mały Bełt. Strażacy walczyli tam z powodziami, jakich jeszcze w swojej karierze nie widzieli.
Wcześniej ostrzegano przed największą powodzią sztormową od 100-150 lat. Wszystko wskazuje na to, że prognozy się sprawdziły, ponieważ tak wysokiego poziomu Bałtyku, do 2 metrów powyżej stanu normalnego, nie notowano od bardzo dawna. Usuwanie szkód potrwa całymi tygodniami.
Ten sam cyklon przyniósł jednak nie tylko wichury i sztorm, lecz również wyjątkowo ulewne deszcze i powodzie, które dotknęły Irlandię, Wielką Brytanię, Francję i Hiszpanię. Spadło tam miejscami nawet 300 litrów deszczu na metr kwadratowy.
W Irlandii pod wodą znalazło się miasto Midleton. We Francji w miasteczku Saint-Martin-Vesubie wezbrana rzeka Boreon zerwała mosty i drogę do miejscowości La Colmiane. Z zagrożonych zalaniem domów ewakuowano blisko 250 mieszkańców.
🌊 À Saint-Martin-Vésubie, un bus qui avait été affrété pour les sinistrés a été emporté par la crue. Stationné trop près de la rivière, le bus était vide. (© Didier Corniglion) pic.twitter.com/sKqDZb1TwS
— Météo Express (@MeteoExpress) October 20, 2023
Na nagraniach możemy zobaczyć, jak rwące nurty porywają autokary. We Francji szkody poczynił nie tylko powodzie, ale też wichury. W Levens porywy osiągały 149 km/h, a w Nicei 92 km/h. W obu przypadkach to rekordowe pomiary na tle historii. W Austrii wichura zabiła 1 osobę.
Nad Madrytem przeszła największa ulewa od 163 lat. Zalane zostały stacje metra przejścia podziemne, budynki i samochody. Na ulicach pojawiły się gejzery i wodospady. Meteorolodzy odnotowali aż 107 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi.
#BREAKING #Spain The floods that hit Madrid. pic.twitter.com/7mavGhS4gf
— The National Independent (@NationalIndNews) October 19, 2023
W sobotę (21.10) ciąg dalszy niepogody. W Szkocji spodziewane są ulewne deszcze grożące podtopieniami i powodziami, a w północnej Francji i sąsiedniej Belgii wichury. W niedzielę (22.10) sytuacja atmosferyczna wróci do normy.
Źródło: TwojaPogoda.pl