FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W tym tygodniu temperatura sięgnie niemal 30 stopni. Dlaczego będzie aż tak gorąco?

Zapowiada się słoneczny, suchy i gorący tydzień. Przez większość dni temperatura będzie przekraczać 25 stopni. Sprawdź prognozę i dowiedz się, jaka jest przyczyna tak ciepłej pogody.

Temperatura prognozowana na środę. Fot. climatereanalyzer.org
Temperatura prognozowana na środę. Fot. climatereanalyzer.org

Jedynie poniedziałek (25.09) będzie umiarkowanie ciepły z temperaturą przeważnie osiągającą od 21 do 23 stopni. Od wtorku do piątku (26-29.09) poczujemy bardzo późny podmuch gorącego lata. Będzie słonecznie i bez kropli deszczu.

Na termometrach na ogół od 26 do 28 stopni. Jednak miejscami może być jeszcze gorącej, nawet do 29-30 stopni w cieniu. O tej porze roku to anomalia, chociaż dla większości z nas bardzo przyjemna.

Na zachodzie niż, a na wschodzie wyż ściągają nad Polskę wyjątkowo ciepłe powietrze. Fot. Windy.com

Ochłodzenie po tym jesiennym żarze przyniesie nam dopiero weekend (30.09-1.10). Zacznie się chmurzyć, miejscami na południu i krańcach północnych dosłownie symbolicznie pokropi. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia dochodzić będzie do 18-20 stopni.

Dlaczego będzie tak gorąco?

Przyczyną nietypowej fali jesiennych upałów jest specyficzna sytuacja baryczna nad Europą. Na zachodzie mamy układ niskiego ciśnienia, a na wschodzie jego przeciwieństwo, potężny wyż. Wspólnymi siłami ściągają one z południa bardzo ciepłe powietrze aż znad Afryki.

Jako, że średnie temperatury są tam wyższe niż zwykle o tej porze roku, w znacznej mierze za sprawą zjawiska El Nino, to bardziej rozgrzane powietrze docierać będzie także nad Polskę. U nas wciąż silne promieniowanie słoneczne dodatkowo ogrzeje tę masę.

Temperatura tym samym będzie nawet o 10 stopni wyższa od normy wieloletniej. Bardzo podobną aurą będziemy się też cieszyć w pierwszej dekadzie października. Chociaż z naturalnych przyczyn powoli będzie się ochładzać, to jednak nadal możemy liczyć nawet na ponad 20 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news