FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nadciąga pierwsza wichura w tym sezonie. Wiatr przekroczy 150 km/h. Będą duże zniszczenia

Europa przygotowuje się na uderzenie pierwszego w tym sezonie orkanu z prawdziwego zdarzenia. Będą ulewy, podtopienia, wichury oraz potężny sztorm. Trzeba się spodziewać znacznych szkód materialnych.

W środę Wyspy Brytyjskie nawiedzi potężna wichura. Fot. Wxcharts.com
W środę Wyspy Brytyjskie nawiedzi potężna wichura. Fot. Wxcharts.com

Od kilku dni Wyspy Brytyjskie są nawiedzane przez kolejne układy niżowe, które przynoszą deszcze i porywisty wiatr. Jednak apogeum tej sztormowej pogody nadejdzie dopiero w środę (27.09), kiedy nad Wyspy dotrze bardzo głęboki cyklon.

W jego centrum ciśnienie spadnie poniżej 975 hPa, a to oznacza gwałtowne nasilenie się wiatru, który będzie osiągać średnią prędkość powyżej 100 km/h, a w porywach nawet ponad 150 km/h.

Zagrożenie niszczącymi podmuchami wiatru obejmować będzie niemal całą Irlandię oraz Szkocję, Walię i znaczną część Anglii. Najmocniej powieje tradycyjnie w szkockich górach, powyżej 150 km/h, a najsłabiej na południowych przedmieściach Londynu, do 60 km/h.

Służby cywilne ostrzegają przed połamanymi i powalonymi drzewami upadającymi na drogi, chodniki, zabudowania i samochody oraz pozrywanymi dachami i masowymi awariami prądu przez całą środę (27.09). W Polsce wichur w tym tygodniu się nie spodziewamy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news