FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nieznośny smród w Rosji. W niebo wzbiła się chmura czerwonego dymu. Ekolodzy biją na alarm

W jednym z najbardziej skażonych miast Rosji, gdzie długość życia jest znacznie krótsza od przeciętnej, doszło do kolejnej katastrofy ekologicznej. W powietrze wzbiła się chmura toksycznych chemikaliów. Mieszkańcy jak zwykle nie zostali ostrzeżeni.

Czerwona chmura dymu nad Czelabińskiem w Rosji. Fot. Twitter.
Czerwona chmura dymu nad Czelabińskiem w Rosji. Fot. Twitter.

Czelabińsk to jedno z zamkniętych miast w Rosji. Nie można do niego ani wjechać, ani też z niego wyjechać bez specjalnej przepustki, o którą nie każdy może się starać. Mieszkańcy pracują w licznych kombinatach metalurgicznych, które ciągle powodują skażenie środowiska.

Każda taka awaria sprawia, że długość życia ludności skraca się, mimo iż jest już jedną z najkrótszych na świecie. Mieszkańcy chorują na najróżniejsze nowotwory, a leczenie jest kosztowne i w samym mieście niemożliwe z powodu przestarzałego wyposażenia szpitali.

Czerwona chmura chemikaliów

Właśnie doszło do kolejnej awarii pieca w Czelabińskim Zakładzie Metalurgicznym. Jak podają miejscowe media, w jednym ze zbiorników, gdzie znajdował się stopniały metal, pojawiło się pęknięcie. Doszło do uwolnienia się pylistej zawiesiny.

Władze poinformowały, że czerwone zabarwienie pyłu oznacza obecność tlenku żelaza, ale prawda okazuje się być znacznie poważniejsza. Ekolodzy są zdania, że czerwony grzyb to skutek dwutlenku azotu, który może być bardzo groźny dla mieszkańców.

Ci, jak co dzień, wychodzą z domu i wdychają opadający na nich pył i gaz, nie zdając sobie sprawy z czyhającego zagrożenia. Głosy, że po mieście rozszedł się nieznośny smród, zostały stłumione przez władze.

Tymczasem istnieje realne ryzyko zachorowania na zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. Stacje monitoringu jakości powietrza jak zwykle nic nie wykryły. W przeszłości zdarzało się, że w powietrze uwalniane były promieniotwórcze pierwiastki, które z czasem docierały nad Europę.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news