Pogoda znów zamieniła się miejscami. Wiosenne ciepło nas opuściło i dotarło aż na Syberię. W najzimniejszym regionie Rosji zamiast tradycyjnego dla przełomu marca i kwietnia utrzymywania się mrozów, nagle zrobiło się rekordowo ciepło.
W Ojmiakonie, najzimniejszej osadzie na północnej półkuli, temperatura wzrosła do 3 stopni powyżej zera. Nigdy wcześniej w historii pomiarów odwilż nie była aż tak silna o tej porze roku.
(3) Another insane warm day in Siberia/Far East Russia with dozens records beaten with huge margin.
— Extreme Temperatures Around The World (@extremetemps) March 31, 2023
Most important
22.0 Aginskoe
21.8 Aksa
21.6 Ulety
21.1 Chita
20.9 Priargunsk
20.8 Borzja
20.1 Sretensk
18.4 Bagdarin
Records broken these weeks in Asia amount to many thousands pic.twitter.com/VLy7E4MhsB
Na południowej i środkowej Syberii temperatury przypominały maj, a nie kwiecień. W Aginskoje w Kraju Zabajkalskim odnotowano 22 stopnie w cieniu. Dotychczasowy rekord to niecałe 19 stopni. Mieszkańcy w ciągu zaledwie kilku dni przeżyli szok termiczny.
Anomalie temperatury widoczne są na poniższej mapie. W tym samym czasie, gdy większa część Europy oznaczona jest kolorem niebieskim wskazującym na anomalne chłody, to na Syberii dominuje kolor czerwony, oznaczający anomalne ciepło.
Nietypowo ciepłe powietrze napływa nad Syberię z dwóch kierunków, od strony Chin i Japonii oraz znad północnej Afryki przez Bliski Wschód. Ekstremalne ciepło poza Rosją w ostatnich dniach było też w większości republik byłego ZSRR w środkowo-zachodniej części Azji.
Źródło: TwojaPogoda.pl / Extreme Temperatures Around The World.