FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

U nas przeszywający ziąb, a na Syberii rekordowo ciepło. Pogoda zamieniła się miejscami

W tym samym czasie, gdy u nas znów zrobiło się przeszywająco zimno, a miejscami nawet spadł śnieg, to na Syberii temperatura bije historyczne rekordy. Nigdy wcześniej o tej porze roku nie było aż tak ciepło. Co się dzieje?

Rekordowa fala wiosennego ciepła na Syberii. Fot. ClimateReanalyzer.org / Pixabay.
Rekordowa fala wiosennego ciepła na Syberii. Fot. ClimateReanalyzer.org / Pixabay.

Pogoda znów zamieniła się miejscami. Wiosenne ciepło nas opuściło i dotarło aż na Syberię. W najzimniejszym regionie Rosji zamiast tradycyjnego dla przełomu marca i kwietnia utrzymywania się mrozów, nagle zrobiło się rekordowo ciepło.

W Ojmiakonie, najzimniejszej osadzie na północnej półkuli, temperatura wzrosła do 3 stopni powyżej zera. Nigdy wcześniej w historii pomiarów odwilż nie była aż tak silna o tej porze roku.

Na południowej i środkowej Syberii temperatury przypominały maj, a nie kwiecień. W Aginskoje w Kraju Zabajkalskim odnotowano 22 stopnie w cieniu. Dotychczasowy rekord to niecałe 19 stopni. Mieszkańcy w ciągu zaledwie kilku dni przeżyli szok termiczny.

Anomalie temperatury widoczne są na poniższej mapie. W tym samym czasie, gdy większa część Europy oznaczona jest kolorem niebieskim wskazującym na anomalne chłody, to na Syberii dominuje kolor czerwony, oznaczający anomalne ciepło.

Anomalie temperatury powietrza w dniu 4 kwietnia 2023 roku. Fot. ClimateReanalyzer.org

Nietypowo ciepłe powietrze napływa nad Syberię z dwóch kierunków, od strony Chin i Japonii oraz znad północnej Afryki przez Bliski Wschód. Ekstremalne ciepło poza Rosją w ostatnich dniach było też w większości republik byłego ZSRR w środkowo-zachodniej części Azji.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Extreme Temperatures Around The World.

prognoza polsat news