FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Taki skok ciśnienia może wywołać bolesną migrenę. Polska w objęciach rozległego antycyklonu

Nie mamy dobrych wieści dla meteopatów, ponieważ olbrzymie wahania ciśnienia sprawiają, że w każdej chwili może ich dopaść bolesna migrena. Sprawdź, co dalej będzie się działo z ciśnieniem.

Fot. Windy.com / Pixabay.
Fot. Windy.com / Pixabay.

Polska znajduje się między głębokim niżem znad Ukrainy i potężnym wyżem znad Niemiec. Różnica w ciśnieniu między nimi wynosi ponad 30 hPa. Niż odsuwa się na wschód, a wyż zmierza na południe.

Wydostanie się spod władzy niżu niosącego przelotne opady śniegu i dostawanie się w zasięg słonecznego wyżu oznacza gwałtowny skok ciśnienia. W ciągu minionej doby wzrosło ono od 9 hPa na północy przez 11 hPa w centrum do 16 hPa na południu kraju.

Zmiana ciśnienia (w hPa) w ciągu ostatniej doby. Fot. IMGW-PIB.

Tak duże wahania ciśnienia, w tak krótkim czasie nie zdarzają się zbyt często. W tej chwili barometry pokazują od 1014 hPa na wschodzie przez 1020 hPa w centrum do 1024 hPa na zachodzie kraju.

Z powodu wahań ciśnienia i temperatury, porywistego wiatru i zmieniającego się zachmurzenia, osoby szczególnie wrażliwe na nagłe zmiany pogody mogą odczuwać różnorodne, nieprzyjemne dolegliwości, w tym nasilone bóle, łamanie w kościach, senność, znużenie, rozkojarzenie, wolniejsza reakcja i zaniepokojenie.

Aktualne ciśnienie (w hPa). Fot. IMGW-PIB.

Niestety, stabilizacja ciśnienia potrwa krótko i utrzyma się jedynie w nocy z wtorku na środę (28/29.03) i w środę (29.03) w pierwszej połowie dnia. Po południu rozpocznie się gwałtowny spadek ciśnienia, który potrwa przez kilka kolejnych dni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news