FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Silne trzęsienie ziemi w Ekwadorze. Wiele zrujnowanych budynków i ludzie uwięzieni w gruzach

Kolejny kraj został dotknięty niszczycielskim trzęsieniem ziemi. Tym razem wstrząs zrujnował wiele budynków w Ekwadorze w Ameryce Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych. Na gruzowiskach trwa akcja ratunkowa.

Gruzowiska po trzęsieniu ziemi w Ekwadorze. Fot. Twitter.
Gruzowiska po trzęsieniu ziemi w Ekwadorze. Fot. Twitter.

W sobotę (18.03) o godzinie 18:12 czasu polskiego w Ekwadorze w Ameryce Południowej doszło do trzęsienia ziemi o sile M6.8, którego ognisko położone było około 60 kilometrów pod powierzchnią ziemi.

Fale sejsmiczne najdotkliwiej były odczuwane w rejonie miasta Baláo. Tam szkody są najpoważniejsze. 44 domy zawaliły się, a 90 domów, 50 szkół, 31 placówek służby zdrowia, 14 obiektów infrastruktury publicznej i 20 infrastruktury prywatnej oraz jeden most zostało uszkodzonych.

Z ostatnich bilansów wynika, że zginęło co najmniej 17 osób, a 446 zostało rannych. Ostateczna liczba ofiar będzie z pewnością wyższa, sądząc po skali zniszczeń. Z powodu uszkodzonej nawierzchni, ale również zejścia lawin ziemnych, wiele dróg jest nieprzejezdnych, a miejscowości są odcięte od świata.

Wstrząs był mocno odczuwany był nawet w Guayaquil, największym mieście Ekwadoru, zamieszkiwanym przez 3 miliony mieszkańców, oddalonym od epicentrum o 80 kilometrów. Trzęsły się ściany i szyby w oknach, z regałów spadały różne przedmioty, kołysały się żyrandole. Ludzie w panice wybiegali na ulice.

Ekwador ma tragiczną historię związaną z trzęsieniami ziemi. 7 lat temu wstrząs o sile M7.8 spowodował śmierć ponad 600 osób. Jednak najbardziej śmiercionośne trzęsienia nawiedziły ten kraj w osiemnastym i dziewiętnastym wieku. W 1868 roku zginęło 70 tysięcy osób.

Od początku 2023 roku w wyniku trzęsień ziemi w Turcji i Ekwadorze zginęło już w sumie ponad 55 tysięcy ludzi. Tak wielu ofiar śmiertelnych nie notowano na świecie od 2010 roku, a więc od 13 lat.

Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS / CNN.

Komentarze

prognoza polsat news