FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Szokująca prognoza pogody w rosyjskiej telewizji. Propaganda posunęła się krok za daleko

W rosyjskich mediach propagandowych rozpowszechniana jest szokująca prognoza pogody, która rzekomo pochodzi z TVP1. Uwagę zwraca mapa Polski, która powiększona jest o zachodnią Ukrainę.

Fałszywa prognoza pogody w TVP1. Fot. Twitter.
Fałszywa prognoza pogody w TVP1. Fot. Twitter.

Działania Kremla sięgnęły nawet prognozy pogody, która stała się narzędziem propagandy dla mieszkańców Rosji. W rosyjskich mediach oraz na serwisach społecznościowych rozpowszechniana jest prognoza pogody, która ma pochodzić z głównego kanału Telewizji Polskiej.

Prezenterka zapowiada pogodę nie tylko dla Polski, lecz również dla zachodniej Ukrainy, która została włączona do terytorium naszego kraju, stanowiąc całość. W prawym górnym rogu ekranu widoczne jest logo TVP1.

Problem w tym, że styl mapy, jak i prezenterka, nie mają nic wspólnego z Telewizją Polską. Prezenterka jest prawdziwa, jednak na co dzień zapowiada pogodę w Telewizji Trwam. Z kolei mapa jest pełna błędów. Uwagę zwraca brak polskich znaków, co oznacza, że nie została spreparowana w Polsce.

Sprytną mistyfikację ujawnia Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa polskiej przestrzeni informacyjnej. Ekspert twierdzi, że przekaz Kremla ma za zadanie straszyć wizją przyłączenia się Polski do wojny i ewentualnymi tego skutkami.

Screen z prognozy pogody w telewizji Trwam. Wizerunek prezenterki tej stacji został wykorzystany w przekazie rosyjskiej propagandy. Fot. YouTube / Radio Maryja.

Przekaz ma docierać do zwyczajnych Rosjan, którzy mają do dyspozycji jedynie państwowe media i nie mogą sprawdzić czy propagandowe materiały mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. W ten sposób fikcja trafia na podatny grunt i buduje zmyśloną narrację.

Żaryn wskazał, że Rosjanie dążą też nadal do trwałego podważenia wizerunku naszego kraju i w tym celu przedstawiają Polskę w kłamliwym świetle państwa awanturniczego w regionie, prowadzącego z Rosją wojnę zastępczą na terytorium Ukrainy oraz kraju realizującego plan zajęcia części ukraińskiego terytorium.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news