FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Fala rekordowych mrozów w Hiszpanii i we Włoszech. Miejscami nawet poniżej minus 30 stopni

Tęgie mrozy nawiedziły kraje południowej Europy. W niektórych miejscach temperatura niewiele się różniła od tej zwykle spotykanej na Syberii. Jak to możliwe?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Myli się ten, kto myśli, że w Hiszpanii czy we Włoszech nie panują siarczyste mrozy. To kraje górzyste, a jak wiadomo w górskich kotłach o tej porze roku panuje pełne zacienienie oraz opada i gromadzi się lodowate powietrze.

Właśnie w takich miejscach zmierzono w ostatnim czasie temperatury, które wprost nie mieszczą się w głowie. W słynnym mrozowisku Busa di Manna, które znajduje się we wschodnich regionach Trydentu we Włoszech temperatura spadła do minus 32 stopni.

W Hiszpanii wcale nie było cieplej. Pod szczytem Tuc de la Llança w Pirenejach automatyczna stacja meteorologiczna zmierzyła minus 27 stopni. Podobny mróz panował w Alpach Julijskich w Słowenii pod szczytem Komna. Lodowato zrobiło się też w Szwajcarii. Nad brzegiem jeziora Sägistalsee temperatura spadła do minus 40,3 stopnia.

Są to jedne z najniższych wartości kiedykolwiek odnotowanych o tej porze roku. Zazwyczaj tak mroźno jest dopiero w styczniu i lutym. Siarczyste mrozy w nadchodzących dniach zagoszczą też w Tatrach. Temperatura może spadać nawet do minus 25 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news