FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jowisz tak blisko Ziemi nie był od prawie 60 lat. Zobacz to niezwykłe zjawisko na własne oczy

Jowisz zbliżył się do Ziemi na najmniejszą odległość od prawie 60 lat. Po raz pierwszy możemy gołym okiem zobaczyć jego księżyce. Sprawdź, jak, gdzie i kiedy obserwować.

Jowisz, największa planeta w Układzie Słonecznym. Fot. NASA / ESA.
Jowisz, największa planeta w Układzie Słonecznym. Fot. NASA / ESA.

W najbliższe noce amatorów rozgwieżdżonego nieba czeka prawdziwa gratka. Jowisz, największa planeta naszego Układu Słonecznego, zbliżył się do Ziemi na najmniejszą odległość od 1963 roku, a więc od 59 lat. Dzieli nas od niego „tylko” 591,3 miliona kilometrów.

Dla porównania średnia odległość wynosi aż 778 milionów kilometrów. Planetarny Zeus jest dzięki temu wyjątkowo jasny, w dodatku znajduje się w opozycji względem Słońca, więc można go podziwiać przez całą noc.

Nie sposób go pomylić z inną planetą lub gwiazdą, ponieważ wieczorem świeci światłem odbitym wznosząc się nad wschodni nieboskłon. Z biegiem godzin wędruje ku niebu południowemu, gdzie dociera w okolicach północy.

Zbliżenie Jowisza to również najlepsze od ponad półwiecza warunki do obserwacji jego największych księżyców nieuzbrojonym okiem. Żeby zobaczyć Ganimedesa i Kallisto trzeba się jednak wybrać w ciemne miejsce, z dala od sztucznego oświetlenia.

Osoby obdarzone bardzo dobrym wzrokiem powinny dostrzec niewielkie świetliste punkty na prawo i na lewo od Jowisza, w zależności od ich pozycji, dalej lub bliżej planety. Pozostałe osoby powinny wyposażyć się w lornetkę lub lunetę.

Można też obserwować jowiszowe księżyce za pomocą aparatu fotograficznego. Nam udało się uwiecznić cztery największe księżyce za pomocą obiektywu Tamron 50-400 mm. Przy największym zbliżeniu widoczne są od lewej: Europa, Io, Ganimedes i Kallisto. Ich konfiguracja nieustannie się zmienia, bo księżyce krążą wokół planety.

Jowisz i jego księżyce w obiektywie aparatu fotograficznego. Fot. TwojaPogoda.pl

Warto kierować wzrok ku Jowiszowi każdego wieczora w oczekiwaniu na sprzyjającą pogodę. Nasza wytrwałość w starciu z chmurami zostanie obficie wynagrodzona wspaniałym spektaklem, jaki powtórzy się dopiero za kilkadziesiąt lat.

Jowisz jako największa planeta w Układzie ma średnicę aż 143 tysięcy kilometrów, więc jest 11 razy większy od Ziemi. Jego objętość jest z kolei 1300 razy większa od ziemskiej, a masa dwukrotnie większa niż masa wszystkich planet, księżyców, komet i planetoid w Układzie Słonecznym.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news