FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

„Gdy mnie zobaczysz, płacz”. Wyschnięte rzeki odsłoniły kamienie z przerażającą przepowiednią

Wysychające rzeki w Europie odsłaniają spoczywające na ich dnach od setek lat kamienie, na których mieszkańcy wyryli przerażające przepowiednie, które z powodu rekordowej suszy mogą się ziścić na naszych oczach.

Kamienie głodowe w Renie. Fot. Thierry Monasse / Contributor / East News.
Kamienie głodowe w Renie. Fot. Thierry Monasse / Contributor / East News.

Najniższy od wielu lat poziom rzek u naszego zachodniego sąsiada odsłonił tzw. kamienie głodowe, nazywane z niemieckiego „hungerstein”. Miały one ostrzegać przed nadchodzącymi klęskami głodu. Najstarsze wyryte na nich daty pochodzą z 1616 roku.

Na jednym z największych głazów zamieszczono złowieszczy napis: „Gdy mnie zobaczysz, płacz”. Za każdym razem, gdy kamienie były widoczne, mieszkańcy musieli się szykować na susze, które pozbawiały ich żywności i wody pitnej.

Dawniej niski poziom rzek był katastrofalny w skutkach. Dzisiaj nawet wielomiesięczna susza nie jest w stanie poczynić aż takich szkód. Otwarte rynki sprawiają, że możemy sprowadzać żywność z odległych regionów świata, gdzie pogoda jest bardziej sprzyjająca.

Jeden z kamieni głodu. Fot. AP Photo / Petr David Josek.

Jednak tym razem sytuacja wygląda zgoła inaczej, ponieważ mamy na kontynencie wojnę, a popandemiczne zapotrzebowanie na towary i energię spowodowało problemy gospodarcze, uderzające nas po kieszeni w postaci inflacji.

Susza potęguje te problemy i może mieć wpływ na transport rzeczny, a więc również na przewóz paliwa, szczególnie boleśnie odczuwany w Niemczech. Może też wywoływać katastrofy ekologiczne, bowiem nie można wykluczyć, że niski poziom Odry miał wpływ na jej skażenie.

Susze nie należą w środkowej części Europy do rzadkich zjawisk, jednak obecna jest nadzwyczajna. Na kamieniach wyryto kilka dat, poza 1616 rokiem, także 1716, 1790, 1842, 1868, 1876 i ostatni 1921. 101 lat temu suszy też towarzyszyły upały. To właśnie wtedy w Prószkowie k. Opola odnotowano 40,2 stopnia, najwyższą jak dotąd temperaturę w granicach dzisiejszej Polski.

Nie wiemy czy susza, która rozpoczęła się w 2014 roku, to jedynie epizodyczne zjawisko, czy też pozostanie z nami dłużej. Na tle historii zdarzały się okresy z niedoborami opadów, które potrafiły trwać nawet kilkanaście lat. Nie oznacza to, że w ogóle nie padało, deszcze pojawiały się, ale dużo rzadziej i były dużo mniejsze niż zwykle.

Jeden z kamieni głodu. Fot. AP Photo / Petr David Josek.

Naukowcy ostrzegają, że wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi okresy bardzo suche, najczęściej połączone z wyjątkowo wysokimi temperaturami, będą zdarzać się częściej niż kiedykolwiek wcześniej.

To może oznaczać problemy z żeglugą rzeczną, przerwy w dostawach wody do naszych kranów, restrykcje w zużywaniu wody do codziennej higieny, prac domowych, podlewania ogródków, mycia samochodów i napełniania basenów. Kamienie głodu właśnie przed tym zagrożeniem nas ostrzegają.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news