FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

„Jak kąpiel w zupie”. Woda w Morzu Śródziemnym tak gorąca jeszcze nigdy nie była

Rekordowe fale upałów, które nękają mieszkańców i turystów na południu Europy sprawiają, że woda w Morzu Śródziemnym jest gorąca jak zupa. Właśnie padł historyczny rekord jej temperatury. Ile odnotowano stopni?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Nie dość, że północna Afryka jest w tym sezonie nadzwyczaj upalna, to jeszcze na południu Europy, gdzie to saharyjskie powietrze napływa, panują słoneczne wyże, za sprawą których temperatury rosną jeszcze bardziej.

W efekcie na termometrach można zobaczyć wartości, których nigdy wcześniej nie notowano. W Hiszpanii, gdzie temperatura osiągała w ostatnich tygodniach nawet 46 stopni, niezwykle intensywnie ogrzała się woda w Morzu Śródziemnym.

U południowo-wschodnich wybrzeży kraju oraz w rejonie Balearów powierzchnia morza osiągnęła temperaturę 30 stopni, po raz pierwszy od kiedy dokonuje się jej pomiarów. Chociaż nadal jest o ponad 10 stopni chłodniejsza od powietrza, to jednak kąpiel w niej nie przynosi już takiego orzeźwienia jak zazwyczaj.

Nic dziwnego, że turyści mówią o kąpielach w zupie. Przeszło 40-stopniowy żar nie odpuszcza, więc w następnych dniach do rekordowej temperatury woda może ogrzać także w innych rejonach hiszpańskiego wybrzeża.

Nasz Bałtyk jest o wiele chłodniejszy, jednak tego lata, podobnie jak Morze Śródziemne, jego temperatura jest o kilka stopni wyższa od tej notowanej zwykle. Przeważnie w warstwie powierzchniowej ma aż 20-22 stopnie.

Najcieplejsze obecnie są morza strefy międzyzwrotnikowej, gdzie woda najczęściej ma nieco ponad 30 stopni. Dodajmy, że w skali całego świata rekordowo ciepłą wodę zmierzono w Zatoce Perskiej. 5 sierpnia 1924 roku osiągnęła ona aż 36 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl / AEMET.

prognoza polsat news