FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Całe wioski wymazane z mapy. Trzęsienie ziemi na granicy dwóch krajów zabiło ponad tysiąc osób

W środku nocy silne trzęsienie ziemi zaskoczyło mieszkańców górskich wiosek podczas snu. Zwaliły się na nich ściany i sufity. W najbardziej śmiercionośnym wstrząsie od początku tego roku zginęło co najmniej tysiąc osób, a drugie tyle zostało rannych.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Wstrząs o sile M6.0 nawiedził w nocy z wtorku na środę (21/22.06) górzyste pogranicze Afganistanu i Pakistanu w południowej Azji. Złożyło się kilka czynników, które sprawiły, że kataklizm ten stał się wyjątkowo śmiercionośny.

Przede wszystkim ziemia zadrżała w nocy, gdy ludzie spali i nie zdążyli opuścić domów. Ognisko trzęsienia znajdowało się płytko, na głębokości niecałych 10 kilometrów, dlatego wstrząs był bardzo dotkliwie odczuwany na powierzchni.

Zabudowania wzniesione bez żadnych norm budowlanych obróciły się w gruzy. Dziesiątki ludzi zostało uwięzionych w rumowiskach, które do tej pory są przeszukiwane przez ratowników z psami. Niestety, z każdą godziną szansa na odnalezienie kogoś żywego maleje.

Ostatni bilans potrafi zmrozić. Zginęło co najmniej tysiąc osób, a ponad 1,5 tysiąca zostało rannych. To najtragiczniejsze trzęsienie ziemi od początku tego roku na świecie. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało 2 tysiące domów.

Dach nad głową mogło stracić nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Lokalne media pokazują wstrząsające obrazy. Ciała ofiar żywiołu leżą na ziemi przykryte kocami. W rejon wysłano śmigłowce, aby dowiozły żywność i środki pierwszej potrzeby.

Mimo, że Afganistan i Pakistan to kraje aktywne sejsmicznie, to jednak władze nie robią nic, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Budynki odporne na wstrząsy są wznoszone tylko w największych miastach. Na prowincji jakością materiałów budowlanych nikt się nie przejmuje.

Mieszkańcy wiosek, położonych często w bardzo oddalonych od większych osad ludzkich, niedostępnych obszarach górzystych, są zdani sami na siebie. W starciu z nieprzewidywalnym żywiołem nie mają żadnych szans.

Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS.

Komentarze

prognoza polsat news