FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

To będzie jedna z największych czerwcowych fal upałów w dziejach pomiarów. Ile będzie stopni?

Nad Europę dociera niezwykle gorące powietrze znad Afryki, które sprawi, że w nadchodzących dniach temperatura sięgnie nawet 45 stopni. Mogą paść historyczne rekordy ciepła nie tylko dla czerwca, ale też dla całej serii pomiarowej.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Od tygodnia ponad 40-stopniowe upały panują w Hiszpanii, gdzie gorące powietrze docierające znad zachodniej Sahary ma najkrótszą drogę. Codziennie w Andaluzji notuje się do 44 stopni w cieniu.

Potężny wyż znad rejonu Alp i głęboki niż znad Morza Norweskiego zaczną ściągać te pełne żaru powietrze w głąb Europy. Najpierw napłynie ono nad Francję, gdzie w weekend (18-19.06) temperatura niemal w całym kraju przekroczy 35 stopni.

Najgoręcej będzie w regionach zachodnich i centralnych, gdzie w sobotę (18.06) należy się spodziewać powyżej 40 stopni. Najwyższe wskazania termometrów to nawet 45 stopni w cieniu na południowym zachodzie. Żar będzie się lał z nieba m.in. w Paryżu, gdzie temperatura sięgnie niemal 40 stopni.

W tym samym czasie fala upałów wleje się także nad kraje Beneluksu, Szwajcarię, Austrię i Niemcy. U naszego zachodniego sąsiada w sobotę (18.06) na przeważającym obszarze kraju temperatura przekroczy 30 stopni, a na zachodzie nawet 35 stopni.

Jeszcze goręcej będzie w niedzielę (19.06), kiedy na południu, wschodzie i w centrum spodziewamy się powyżej 35 stopni, a przy granicy w Polską nawet do 39 stopni w cieniu. Mogą paść historyczne rekordy dla czerwca.

W Polsce apogeum żaru nastąpi w niedzielę (19.06) na zachodnich krańcach. W Słubicach termometry wskażą powyżej 35 stopni. Górna granica temperatury wskazywanej przez prognozy to nawet 38 stopni. Tyle też wynosi dotychczasowy rekord dla czerwca w skali całego kraju z 2019 roku. Czy zostanie on pobity?

Europę nawiedzi w najbliższych dniach wyjątkowo wczesna i zarazem ocierająca się o historyczne rekordy fala upałów, która jednoznacznie wskazuje, że klimat staje się coraz bardziej rozregulowany. Temperatury zwykle będące rekordami dla lipca, notowane są już w czerwcu.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news