FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nadciąga rekordowa fala upałów. Temperatura może przekroczyć 45 stopni. Jak gorąco będzie w Polsce?

W drugiej połowie tygodnia Europę czeka wyjątkowo wczesna fala upałów, która może się okazać rekordowa na tle historii. Termometry pokażą nawet ponad 45 stopni w cieniu. Jak gorąco będzie w Polsce?

Temperatury powietrza prognozowane na niedzielę, 19 czerwca 2022. Fot. ClimateReanalyzer.org
Temperatury powietrza prognozowane na niedzielę, 19 czerwca 2022. Fot. ClimateReanalyzer.org

Do Europy zbliża się wyjątkowo wczesna fala upałów. Całkiem możliwe, że największa w czerwcu na tle historii pomiarów. Prognozy są bardzo niepokojące, ponieważ temperatura osiągać będzie skrajnie niebezpieczne wartości.

Przyczyną czerwcowego żaru będą wyże atmosferyczne panujące nad centralną i południową częścią kontynentu. Będą one ściągać gorące powietrze znad Sahary i jednocześnie dodatkowo ogrzewać je bezpośrednio nad nagrzaną powierzchnią ziemi w Europie.

Anomalie temperatury powietrza w Europie prognozowane na niedzielę, 19 czerwca 2022 roku. Fot. Wxcharts.

W Hiszpanii termometry już pokazują niemal 45 stopni. Notuje się rekordy dla czerwca. Pod koniec tygodnia równie upalnie będzie też w sąsiedniej Francji. W zachodnich regionach zagrożone będą dotychczasowe rekordy ciepła z 2019 roku, kiedy odnotowano nawet 46 stopni.

Następnie fala upałów przesunie się nad kraje Beneluksu, Szwajcarię, Austrię i Niemcy. We wschodnich regionach naszego zachodniego sąsiada będzie nawet do 39 stopni. Jest spore ryzyko, że padną rekordy czerwcowego upału.

Również w Polsce możliwe są rekordy. Na przełomie obecnego i przyszłego tygodnia w wielu regionach temperatura przekroczy 30 stopni, po raz pierwszy w tym roku. Najgoręcej będzie na krańcach zachodnich, gdzie możemy odnotować ponad 35 stopni. Górna granica to nawet 38-39 stopni.

Warto przy okazji dodać, że w Polsce czerwcowy rekord żaru jest całkiem świeży. Padł on 26 i 30 czerwca 2019 roku w Cebrze na Dolnym Śląsku. Było wtedy aż 38,3 stopnia. Rekord dla miasta wojewódzkiego wynosi zaś 38,0 stopnia i zmierzono go w tych samych dniach w Poznaniu.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news