Poniedziałek (13.06) niemal w całym kraju minie pod znakiem burz, miejscami z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Najbardziej intensywne będą one na wschodzie, południu i w centrum, a zwłaszcza na południowym wschodzie.
Najspokojniej będzie na krańcach zachodnich, w tym na zachodnim Pomorzu i Ziemi Lubuskiej. Tam jeśli wystąpią burze, to jedynie słabe. Może jednak miejscami mocniej popadać. Najszybciej pojawią się tam przejaśnienia i rozpogodzenia.
Śledź burze i deszcze na żywo >>>
W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 110 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Zachowajcie ostrożność podczas przebywania na otwartej przestrzeni.
Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od zaledwie 17 stopni na Pomorzu przez około 20 stopni na większym obszarze do 27 stopni na Podkarpaciu. Wiatr z zachodu i północnego zachodu będzie umiarkowany i silny.
Ciśnienie będzie stabilne. Barometry pokażą w samo południe od 1012 hPa na północnym wschodzie do 1016 hPa na zachodzie i południowym zachodzie. Biomet z powodu burz będzie niekorzystny, co może się objawiać sennością, różnorodnymi bólami i spowolnieniem reakcji.
Jak się zabezpieczyć?
Tradycyjnie przed nadejściem burz, nie należy parkować samochodu w pobliżu drzewa, studzienki kanalizacyjnej i w obniżeniu terenu, gdzie zwykle gromadzi się spływająca deszczówka. Przed wyjściem do pracy lepiej pozamykać okna, zwłaszcza dachowe.
Źródło: TwojaPogoda.pl