FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rekordowa fala upałów rozlewa się po Europie. Na termometrach nawet 46 stopni. „Jest jak w piekle”

Żar nie do zniesienia, ponieważ termometry pokazują nawet powyżej 46 stopni w cieniu. Nigdy wcześniej w maju nie było aż tak gorąco. Wyjątkowo wczesna fala afrykańskich upałów rozlewa się po Europie.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W Hiszpanii w ostatnich dniach temperatura pobiła wszelkie rekordy. Po raz pierwszy w maju termometry w Andaluzji na południu kraju pokazały w cieniu 42 stopnie. Rekord wiosennego ciepła padł w mieście Andujar. Turyści skarżyli się, że jest gorąco jak w piekle.

Pełne żaru powietrze dotarło tam znad Maroka, gdzie temperatury są jeszcze wyższe. W miejscowości Sidi Slimane, położonej między Rabatem a Fezem, odnotowano 46 stopni. To również absolutny rekord ciepła dla maja w skali całego kraju.

Historyczne rekordy posypały się także we Francji, poprzez którą upał dotarł do krajów Beneluksu i Niemiec. W Strasburgu zmierzono 35 stopni. U naszego zachodniego sąsiada temperatura wzrosła do 33 stopni.

W najbliższych dniach przejściowo się ochłodzi. Jednak jeszcze przed końcem tygodnia temperatura w Hiszpanii znów przekroczy 35 stopni, miejscami na południu kraju dochodząc do 40 stopni w cieniu. Upalne lato rozpoczęło się tam wcześniej niż zwykle i zapowiada się potwornie gorąco.

Źródło: TwojaPogoda.pl / AEMET / WMO.

Komentarze

prognoza polsat news