FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Połamane drzewa, uszkodzone dachy, podtopienia i 55 tysięcy odbiorców bez prądu. Krajobraz po wichurze

Noc z piątku na sobotę przyniosła długo wyczekiwane deszcze, jednak wraz z nimi pojawiły się burze, które miejscami były gwałtowne, połączone z wichurami. Obecnie nadal bardzo mocno wieje. Strażacy dotychczas wyjeżdżali już setki razy.

Przykładowe zdjęcie szkód poczynionych przez wichurę. Fot. KP PSP Nowa Sól.
Przykładowe zdjęcie szkód poczynionych przez wichurę. Fot. KP PSP Nowa Sól.

Strefa burz dotarła do zachodniej Polski jeszcze przed północą w nocy z piątku na sobotę (20/21.05). Największą aktywność miała na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku, gdzie ulewnie padało i porywiście wiało.

Porywy wiatru dochodziły do 80 km/h, a sumy opadów do nawet 30 mm. W efekcie doszło do licznych podtopień, mimo, że mieszkańcy regionu wyczekiwali deszczu podczas panującej suszy. Pod wodą znalazły się pola, drogi, posesje i zabudowania.

Śledź deszcze, burze i wichury na żywo >>>

Porywisty wiatr połamał i powalił setki drzew, a te upadając pozrywały linie energetyczne. Na Dolnym Śląsku uszkodzone zostały dachy na trzech budynkach. Szkody poczyniło także uderzenie pioruna.

Zdjęcie satelitarne olbrzymiej chmury burzowej (mezoskalowego układu konwekcyjnego) nad Polską w nocy z 20 na 21 maja 2022 roku. Fot. EUMETSAT / CHMI.

W drugiej połowie nocy burze zawędrowały w głąb kraju, gdzie zaczęły słabnąć. O godzinie 2:00 nad ranem na zdjęciu satelitarnym Polska była niemal w całości przysłonięta przez mezoskalowy układ konwekcyjny, czyli olbrzymią chmurę burzową zbudowaną z licznych komórek konwekcyjnych.

Bardzo niespokojnie było też w sobotę (21.05) niemal przez cały dzień. Porywy wiatru osiągały nawet 90 km/h. Prąd przestał płynąć do 55 tysięcy odbiorców, głównie na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podlasiu. Strażacy wyjeżdżali dotychczas do usuwania skutków burz i wichur już ponad 500 razy. Na szczęście nie ma ofiar i oby tak zostało.

Źródło: TwojaPogoda.pl / PSP / RCB.

Komentarze

prognoza polsat news