FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Po rekordowych upałach nadeszły niszczycielskie burze. W Niemczech szalały tornada [WIDEO]

Gwałtowne burze z gradem i trąbami powietrznymi przetoczyły się nad Europą, kończąc rekordową majową falę upałów z temperaturami dochodzącymi do 41 stopni. Są ofiary i spore szkody materialne.

Drzewo powalone przez trąbę powietrzną w Lippstadt w Niemczech. Fot. Twitter / Ingo Salmen @IngoSalmen.
Drzewo powalone przez trąbę powietrzną w Lippstadt w Niemczech. Fot. Twitter / Ingo Salmen @IngoSalmen.

Południową, zachodnią i centralną Europę nawiedziła pierwsza w tym roku tak intensywna fala upałów. W południowej Hiszpanii termometry pokazały aż 41 stopni w cieniu. Żar rozprzestrzenił się na Francję, kraje Beneluksu i Niemcy, gdzie zmierzono 33-35 stopni.

W wielu miejscowościach nigdy wcześniej nie było tak gorąco w tym miesiącu, co świadczy o niezwykłości tej krótkiej, ale jakże intensywnej fali upałów, którą zakończyły gwałtowne burze towarzyszące układowi niskiego ciśnienia.

Najwięcej szkód nawałnice poczyniły w pasie od Francji przez kraje Beneluksu i Niemcy po Polskę. Ulewny deszcz powodował podtopienia dróg i zabudowań, a wiatr do 140 km/h łamał drzewa, uszkadzał dachy i zrywał sieć energetyczną.

W Niemczech, gdzie natężenie zjawisk było największe, jedna lub kilka trąb powietrznych przetoczyło się w pasie od Lippstadt przez Paderborn po Lütmarsen w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie rannych zostało 40 osób, w tym 10 ciężko. Szkody są bardzo poważne.

Na dystansie kilkudziesięciu kilometrów są powalone drzewa na drogi i samochody oraz pozrywane dachy, nie tylko z domów, ale też zakładów pracy i kościołów. Prąd przestał płynąć do tysięcy odbiorców.

W Ballenstedt w Saksonii-Anhalt zginęli paralotniarze, którzy nie zdążyli wylądować przed nadejściem szkwału. Mężczyzna i kobieta spadli z dużej wysokości. Z kolei w Koblencji 38-letni mężczyzna zmarł porażony prądem, gdy wszedł do zalanej piwnicy i poślizgnął się doznając urazu głowy.

W szczycie aktywności burzowej w ciągu każdej minuty niebo nad Niemcami przecinało ponad 300 błyskawic. Wczesną nocą strefa burz dotarła do zachodniej Polski, a następnie zaczęła wędrować na wschód.

Źródło: TwojaPogoda.pl / RTL.

Komentarze

prognoza polsat news