FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wędkarze szykujcie sprzęt, bo ryby będą brały, jak rzadko kiedy. Sprawdź, w których dniach

Wędkarze dobrze wiedzą, że to, czy ryby dobrze biorą, nie zależy tylko od pogody, lecz warunków astronomicznych. Właśnie na podstawie ich analiz każdego miesiąca powstaje nasza prognoza wędkarska. Sprawdź, kiedy warunki do brania ryb będą najlepsze.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zgodnie z naszym wędkarskim kalendarzem w środę (18.05) rozpocznie się dotychczas najdłuższy w tym sezonie okres wyjątkowo sprzyjających warunków do brania ryb. To dzwonek dla wędkarzy, że najwyższy czas przygotować sprzęt i ruszać nad akweny.

Bardzo dobre warunki wędkarskie potrwają aż do początku przyszłego tygodnia. To oznacza, że jeszcze przed weekendem złowicie z pewnością nie jedną rybę. Później warunki do brania ryb zdecydowanie pogorszą się. Między 25 a 31 maja, z jednym wyjątkiem 27 maja, będą niekorzystne.

Ponownie korzystny poziom osiągną 1 i 2 czerwca. Na kolejny dłuższy okres wyśmienitych warunków wędkarskich poczekamy do lata. Nie ma więc na co czekać, trzeba łapać najbliższą okazję. Najnowszą prognozę dla wędkarzy możecie sprawdzić w głównym menu w zakładce „prognozy”.

Fot. TwojaPogoda.pl

Warunki do wędkowania? Co to takiego?

Wędkarze z wieloletnim stażem zauważają, że podczas takiej samej pogody nie zawsze ryby biorą w podobny sposób. Jeśli więc nie jest to uzależnione od pogody, to w takim razie od czego? Odpowiedź to zjawiska astronomiczne.

Tak jak światło dnia i ciemność nocy wyznacza nam dobowy rytm życia, tak równie istotny, a może i jeszcze bardziej niż na nas, ma wpływ na żerowanie ryb. Mówi się, że ryby najchętniej biorą w okolicach pełni, gdy noce są bardzo jasne, co ryby mogą mylić z dniem, a na Ziemię działają spotęgowane siły grawitacyjne Księżyca.

ZOBACZ: Pogoda i kalendarz brań dla wędkarzy

Najgorsze połowy zazwyczaj zdarzają się podczas nowiu Księżyca, czyli wówczas, gdy nie jest on widoczny na niebie przez całą noc. Wędkarze posługują się też standardami, które wypracowane przez lata i przekazywane z ojca na syna zwiększają nasze szanse na udane wędkowanie.

Fot. TwojaPogoda.pl

Mowa o połowach o świcie i o zmierzchu, a czasem także w samo południe, gdy Słońce znajduje się najwyżej nad horyzontem. Nocne wędkowanie raczej nie przynosi efektów, w dodatku może być niebezpieczne. Każdy wędkarz ma swoje sposoby na udane łowy, ulubioną aurę i fazę Księżyca.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news