Po ponad miesięcznej przerwie wracają wichury. Na pierwszy ogień idzie niż Mirella, który przemieszcza się nad południową Skandynawią i Morzem Bałtyckim. Duże zróżnicowanie ciśnienia między nim a wyżem znad Bałkanów wywołuje porywisty wiatr.
Dla meteopatów oznacza to ból głowy i łamanie w kościach, senność, rozkojarzenie i niepokój, ponieważ ciśnienie w ciągu doby spadnie nawet o 15-20 hPa. Jedyna dobra wiadomość to deszcz, który obficie spadnie pierwszy raz od wielu dni na wyschniętej na wiór północy kraju.
Gdzie i kiedy powieje najmocniej?
Do załamania pogody doszło w poniedziałek (4.04) wczesnym popołudniem, najpierw na północnym zachodzie kraju, skąd chmury niosące śnieg, a następnie deszcz ze śniegiem i wreszcie deszcz, przesuwają się nad zachodnie i północne województwa... Śledź radar na żywo

Wraz z opadami zaczął się wzmagać południowo-zachodni wiatr, który w porywach wieczorem może osiągać 80-90 km/h, a na wybrzeżu do 100 km/h. W nocy z poniedziałku na wtorek (4/5.04) opady śniegu przechodzące w deszcz dotrą do województw centralnych, wschodnich i południowych.
Wraz z nimi zacznie się gwałtownie nasilać wiatr, który jednak wytraci impet w porównaniu z zachodnimi i północnymi regionami. Podmuchy mogą osiągać do 70 km/h, a tylko miejscami do 80 km/h.
Wichura może łamać gałęzie, uszkadzać dachy na zabudowaniach i zrywać linie energetyczne. Możliwe są tym samym utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym oraz przerwy w dostawach prądu. Warto zostać w domu, a jeśli będzie to niemożliwe, zachować szczególną ostrożność.
- województwa zachodnie i północne - maksymalne porywy wiatru do 80-90 km/h (na wybrzeżu 100 km/h) w poniedziałek wieczorem.
- województwa wschodnie, południowe i centralne - maksymalne porywy wiatru 70-80 km/h w poniedziałek wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek.
We wtorek (5.04) nadal będzie bardzo wietrznie. Porywy zachodniego wiatru do późnego popołudnia mogą dochodzić do 50-60 km/h, a lokalnie do 70-80 km/h, zwłaszcza w północnych i centralnych regionach. Będzie też przelotnie padać deszcz i deszcz ze śniegiem.

Źródło: TwojaPogoda.pl