FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Trzeba odciąć Rosję od danych meteo, aby nie wykorzystała ich do ataku bronią masowego rażenia

Rosja wciąż nie została odcięta od europejskich prognoz pogody i danych z satelitów meteorologicznych. Może te informacje wykorzystać do zaplanowania ataku bronią chemiczną lub biologiczną na Ukrainę.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Dzięki panowaniu długotrwałych wyżów atmosferycznych, które zapewniają bezchmurne niebo, wojsko ukraińskie może wykorzystywać w działaniach wojennych bardzo szczegółowe dane satelitarne. To z całą pewnością przyczynia się do jego licznych sukcesów w starciu z Rosjanami.

O tej porze roku pogoda zwykle jest wyjątkowo kapryśna, niebo chmurzy się, często pada, a dane satelitarne są wtedy bezużyteczne, bo powierzchnia ziemi jest całkowicie zasłonięta przed okiem satelitów. Jednak dane satelitarne mają nie tylko dobre strony, ale też te złe.

Pogoda a atak bronią masowego rażenia

Rosja nadal otrzymuje zdjęcia satelitarne w czasie rzeczywistym pochodzące z Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) z siedzibą w Niemczech. Dane przekazywane są do 21 podmiotów na obszarze Rosji.

Zdjęcie satelitarne Ukrainy i krajów sąsiednich. Widoczna jest pokrywa śnieżna, ale też chmury. Fot. NASA.

Dane tego typu mogą być wykorzystane przez rosyjskie wojsko do planowania ataków chemicznych i biologicznych na Ukrainę. To, kiedy i gdzie przeprowadzić atak, uzależnione jest od wielu czynników atmosferycznych, w tym zachmurzenia, opadów, prędkości i kierunku wiatru, temperatury i wilgotności powietrza.

ZOBACZ: Ukraina pogrąża się w ciemnościach

Od nich zależy, na jaką skalę i w którym kierunku przemieszczać się będą zabójcze gazy i patogeny. Wróg nie może przecież pozwolić, aby zawędrowały na jego terytorium. Te dane mogą się okazać kluczowe.

Rosja posiada swoje satelity meteorologiczne, jednak satelity EUMETSAT są obecnie najnowocześniejsze i przekazują najbardziej precyzyjne dane. Rosjanie mogą o takich urządzeniach jedynie pomarzyć.

Artystyczna wizja satelity METEOSAT, który monitoruje pogodę w Europie. Fot. EUMETSAT.

Nadal otrzymują też szczegółowe prognozy pogody. Jako, że układy atmosferyczne zazwyczaj wędrują z zachodu na wschód, to nie dane z obszaru Rosji, lecz krajów Europy Środkowej, w tym z Polski, są najbardziej istotne podczas planowania działań militarnych.

ZOBACZ: Prognozy pogody na Ukrainie mogą się nie sprawdzać

Jeśli zachodnie instytucje natychmiast nie odetną Rosji od danych meteorologicznych, to będą się przysłużać w ich wojennych sukcesach, a przecież nikt tego nie chce. Najwyższa pora odciąć najeźdźcę od całego świata meteorologicznego.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news