FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Trąba powietrzna nad Krakowem. Na nowym nagraniu ujawnia się i chwilę później przewraca dźwig

W sieci pojawiło się kolejne nagranie, które z innej perspektywy pokazuje moment przewrócenia się dźwigu budowlanego w Krakowie. Ujawnia się na nim trąba powietrzna, pierwsza od lat nad dużym miastem i zarazem zabójcza.

Trąba powietrzna w Krakowie. Fot. YouTube.
Trąba powietrzna w Krakowie. Fot. YouTube.

Od ostatniej zabójczej trąby powietrznej w Polsce minęło aż 10 lat. Wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że prędzej czy później pojawi się kolejna, która przyniesie ofiary śmiertelne. Nikt jednak nie przypuszczał, że stanie się to w zimie, kiedy tornada są absolutnym fenomenem.

Co więcej, śmiercionośny żywioł wystąpił w mieście wojewódzkim, co zdarza się równie rzadko. Tylko cud sprawił, że trąba nie rozwinęła się i nie spowodowała jeszcze poważniejszych zniszczeń. Najnowsze nagranie uświadamia nam, jak niewiele brakowało i jak mogłoby się to skończyć.

Na powyższym filmie widzimy, jak przemieszczający się wir z impetem unosi materiały budowlane na wysokość kilkudziesięciu metrów i rozrzuca je po całej okolicy. W tumanie kurzu widoczny jest upadający na budynki dźwig. W tym czasie zginęło dwóch pracowników budowy, mężczyźni w wieku 23 i 64 lat, a ich dwóch kolegów zostało rannych.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Polskich Łowców Burz, punktualnie o godzinie 9:00 nad południowo-wschodnią częścią Krakowa, w rejonie ulicy Mariana Domagały 45, pojawiła się niewielka trąba powietrzna. Mezozawirowanie widoczne jest na zobrazowaniach prędkości radialnej z radarów Ramża i Brzuchania.

To nie jedyna trąba powietrzna, która nawiedziła nasz kraj w czwartek (17.02). Wędrującym od zachodniego Pomorza i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Małopolskę gwałtownym burzom, które przyniosły rekordowe jak na luty 20 tysięcy piorunów, towarzyszyły liczne superkomórki burzowe. To właśnie na nich formowały się leje.

Polscy Łowcy Burz naliczyli aż 8 potencjalnych trąb powietrznych. Za każdym razem widoczne były one na obrazach radarowych w postaci mezocyklonów. Tak właśnie było w miejscowościach Dobrzyca i Sośnica k. Pleszewa w woj. wielkopolskim, gdzie trąba zerwała dachy z 60 domów.

Kolejne trąby spowodowały poważne zniszczenia m.in. w gminie Błaszki w woj. łódzkim. Najbardziej ucierpiały miejscowości Smaszków, Aleksandria i Wójcice, gdzie unoszące się szczątki spowodowały zranienie 2 osób.

Łowcy Burz oszacowali siłę trąb powietrznych nawet na kategorię F2, czyli wiatr osiągający w granicach od 181 do 253 km/h. Takie tornado potrafi nie tylko zrywać dachy z domów, ale również wywracać wagony kolejowe i wyrywać drzewa z korzeniami.

Najwięcej lejów odnotowano w południowej Wielkopolsce. To właśnie tam siła burz była największa. Na stacji IMGW w Lesznie porywy wiatru osiągały aż 119 km/h. To największa prędkość wiatru odnotowana tego dnia spośród stacji meteo, jedynie poza wybrzeżem i górami.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news