FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Już dzisiaj pierwszy śnieg w tym sezonie. Jeszcze przed końcem tygodnia kolejne uderzenie zimy

Nad Polskę zaczęło spływać arktyczne powietrze, które sprawiło, że deszcz zmienił się w śnieg. W niektórych regionach kraju wtorkowy poranek przyniósł białe krajobrazy. Niebawem zabieli się także w kolejnych miejscach. Sprawdźmy, gdzie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W ostatnich dniach zrobiło się nietypowo ciepło, za sprawą napływu łagodnej masy polarno-morskiej aż znad Atlantyku. Termometry pokazywały na zachodzie i południu naszego kraju nawet 13 stopni. Jednak po opadach i porywistym wietrze nastąpiła wymiana mas i wyraźnie się ochłodziło.

Obecnie oddychamy powietrzem arktycznym, które dociera do nas aż znad okolic bieguna północnego. Jest ono ostre, zimne i rześkie. Temperatura gwałtownie się obniżyła, więc pod osłoną nocy deszcz zaczął zmieniać się w deszcz ze śniegiem i ostatecznie w śnieg.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Małgorzata Bł (@malgorzatabl)

Na wyżej położonych obszarach nizinnych krajobrazy pierwszy raz w tym sezonie zaczęły się zabielać. O poranku zimową scenerię za oknem ujrzeli mieszkańcy Warmii, Mazur, Suwalszczyzny, Podlasia i Mazowsza, a także rejonu Karpat.

Nie wszędzie śnieg zdołał się utrzymać, ponieważ powierzchnia ziemi nie zdążyła się jeszcze silnie wychłodzić. Jednak tam, gdzie panował nawet niewielki mróz, pozbawione liści drzewa, a także łąki i pola, otulone zostały pięknym białym puchem, co możecie zobaczyć na zdjęciach.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Grażyna Chalecka (@chaleckagrazyna)

Deszcz, a później śnieg, przy kontakcie z chłodną powierzchnią ziemi, zaczął zamarzać, tworząc niebezpieczne oblodzenie. Kierowcy muszą się liczyć z tym, że miejscami, zwłaszcza na wschodzie oraz w górach, drogi mogą być pokryte lodem, a co za tym idzie także śliskie. Piesi też powinni zachować ostrożność, bo podobnie może być na chodnikach.

Kiedy kolejne uderzenie zimy?

Choć na zdecydowanie większym obszarze kraju jedynie ochłodziło się, ale śnieg nie spadł, w kolejnych dniach może się to zmienić. Od piątku (26.11) kolejne uderzenie zimy, tym razem na południu, w centrum i ponownie na wschodzie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dwór Łumbie (@dwor_lumbie)

W niedzielę (28.11) krajobrazy zabielą się dla odmiany na zachodzie i północy. Śniegu nie spadnie dużo, przeważnie od 1 do 3 cm, jednak lokalnie do 5 cm. Pierwszy śnieg, nawet w małych ilościach, bywa paraliżujący dla ruchu drogowego i naszego codziennego życia. Zachowajmy więc ostrożność i cierpliwość.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news