FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W kanadyjskiej Arktyce jesień przypomina lato. Czegoś takiego nie pamiętają najstarsi mieszkańcy

Mieszkańcy kanadyjskiej Arktyki, którzy zwykle o tej porze przygotowują się na nadejście srogiej zimy trzymającej aż do wiosny, zostali zaskoczeni przez iście letnią pogodę. Tak ciepłej jesieni nie było tam jeszcze nigdy w dziejach pomiarów.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Nadzwyczajnie wysokie temperatury panowały w październiku w północnej i wschodniej Kanadzie. Średnia temperatura powietrza pobiła rekordy wszech czasów w północnych regionach prowincji Quebec, na Labradorze i w Nunavut.

W Resolute, jednym z najdalej wysuniętych na północ stale zamieszkanych osiedli ludzkich, anomalia średniej temperatury miesięcznej sięgnęła aż 7,7 stopnia. To oznacza, że zamiast minus 13 stopni było tylko minus 5 stopni.

Dzięki niewielkiemu mrozowi mieszkańcy dalekiej północy Kanady mieli więcej czasu, aby zgromadzić potrzebne zapasy na zimę. Jednak jak zauważają, zmiany klimatyczne coraz dotkliwiej dotykają Archipelag Arktyczny, siejąc spustoszenie w ekosystemach.

Arktyka jest obecnie najszybciej ocieplającym się obszarem na Ziemi. Wkrótce łagodne jesienie staną się nową normą klimatyczną, podobnie jak pozostałe pory roku. W ostatnich latach pada tam coraz więcej rekordów ciepła, które są na nowo pobijane.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Environment Canada.

Komentarze

prognoza polsat news